Yangın riski nedeniyle 39 ilde ormanlara giriş yasaklandı.

Yasak kararı, orman yangını riskinin yüksek olduğu hava koşullarının değerlendirilmesi sonucunda alındı.

REKLAM

Türkiye'nin 39 ilinde yangın riski nedeniyle ormanlara giriş yasaklandı. Yasak bazı illerde Eylül ve Ekim aylarında sona ererken, bazı illerde ise 1 Kasım'a kadar sürecek.

Marmara Bölgesi'nde 9 ilde giriş yasaklanırken, Ege'de 6, Akdeniz'de 9, İç Anadolu'da 7, Karadeniz'de 6 ve Güneydoğu'da 2 ilde farklı tarihlerde ormanlara giriş yapılamayacak. Anadolu. .

İstanbul'da ormanlara giriş 15 Ekim'e kadar yasaklanırken, Ankara'da 30 Eylül'e, İzmir'de ise 31 Ekim'e kadar yasak devam edecek.

Yangın çıkma ihtimali olan Muğla ve Antalya'da ise 31 Ekim'e kadar ormanlara erişim sağlanamayacak.

Haziran ayındaki yangınlar geçen yıla göre beş kat arttı

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 1-21 Haziran 2023 döneminde 84 orman yangını yaşanırken, 2024 yılında aynı dönemde 399 orman yangını çıktı. Geçen yıla göre 5 kat artış yaşandı.

2023 yılının bu döneminde 41 hektar alan yangından etkilenirken, bu yılın aynı döneminde 2 bin 548 hektar orman alanı zarar gördü.

Haziran ayında Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Denizli, Sakarya, Burdur, Bingöl ve birçok ilde farklı tarihlerde orman yangınları yaşandı.

Bu orman yangınlarında kimse ölmese de, Diyarbakır-Mardin il sınırındaki köylerde çıkan anız yangınında 15 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir