UEFA'dan 'çifte standart' eleştirisi: Merih Demiral ve Jude Bellingham'a verilen cezalar sıradanlaştı

İki oyuncuya verilen penaltılar arasındaki fark dikkat çekerken, Türk sosyal medya kullanıcıları tepkilerini “#BeFairUEFA” hashtag'iyle dile getirdi.

REKLAM

İngiliz futbolcu Jude Bellingham'a müstehcen hareketi nedeniyle verilen bir maç cezası, Türk futbolcu Merih Demiral'e ise “bozkurt selamı” verdiği için verilen iki maç cezası, Türk taraftarların tepkisine neden oldu.

Tepkilerini sosyal medya platformlarında “#BeFairUEFA” (“#BeFairUEFA”) etiketiyle dile getirerek, her şeyden önce eleştirdi.

İngiltere'nin Slovakya'yı 2-1 mağlup ettiği son 16 maçında eşitliği sağlayan golü atan İngiliz futbolcu Bellingham, cinsel organını işaret eden el hareketi yaptı.

Olayın ardından UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Komitesi (CEDB), Bellingham'ın “temel ahlak kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle 30.000 Euro para cezasına çarptırıldığını ve UEFA müsabakalarından men edildiğini ve söz konusu yaptırımın bir yıl süreyle ertelendiğini duyurdu. .

Demiral ise Türkiye'nin Avusturya'yı mağlup ettiği son 16 tur karşılaşması sonunda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkü Ocakları ile özdeşleşen “bozkurt selamı”yla sevincini dile getirdi. 2-1 biten futbolcunun bu hamlesi hem Avrupalı ​​siyasetçilerin dikkatini çekti hem de MHP karşıtı Türkler tarafından eleştirildi.

Türkiye'nin, Cumartesi günü Hollanda ile oynayacağı EURO 2024 çeyrek final maçında defans oyuncusundan mahrum kalıp kalmayacağı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) UEFA'ya yaptığı itirazın ardından belli olacak.

“Gri Kurt Selamı” yasaktır

Avusturya'da 2019 yılında yürürlüğe giren ve son 16 turda Türkiye'ye mağlup olan “Semboller Kanunu” kapsamında “Gri Kurt Selamı” olarak bilinen hareket, “aşırıcılık ve Siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı. “. .

Semboller Kanunu kapsamında “gri kurt” simgesinin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Kürdistan İşçi Partisi (PKK), Müslüman Kardeşler, Hamas, Lübnan Hizbullah'ı da yer alıyor. ), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye ve daha birçok ülkede aşırı milliyetçi Hırvat Ustaşa gibi gruplara ait sembol ve işaretler yasaktır.

Fransa ise 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ülkü Ocakları'nın ülkedeki faaliyetlerini resmen yasaklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir