NATO: Ukrayna'nın katılım süreci “geri dönülemez” bir yolda ilerliyor.

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Ukrayna'nın NATO üyeliği, ülkenin güvenliği ve bölgesel istikrarı açısından temel öneme sahiptir.

REKLAM

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (“Kuzey Atlantik Antlaşması İttifakı” – NATO) Ukrayna'nın üyelik sürecinin “geri dönülemez” bir yola girdiği yönündeki açıklamalarının önemli bir adımı temsil ettiğini söyledi.

Euronews'e yaptığı açıklamada Stefanishyna, NATO'nun üyelik konusunda güçlü bir mesaj verdiğini vurgulayarak, bu durumun Ukrayna'nın geleceği adına Rusya'ya karşı açık bir mesaj olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, perşembe günü ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Ukrayna'nın NATO'ya yakınlaştırılmasına yönelik ilave tedbirlerin alınacağını söyledi.

Stoltenberg, “Görüşmemiz sırasında Ukrayna'yı NATO'ya yaklaştırmak için daha ileri adımlar atmaya da karar verdik” dedi. “Ukrayna hayati reformlarını ilerletirken biz de onu NATO üyeliğine giden geri dönülemez yolda desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“Birlikte yaptığımız çalışma, Ukrayna'nın zamanı geldiğinde gecikmeden NATO'ya katılmasını sağlayacak; mesele 'Eğer' değil, 'Ne zaman?' “Bu bir soru” diye ekledi.

Uzmanlar, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin özellikle ülkenin güvenliği açısından büyük önem taşıdığını savunuyor. NATO'nun en önemli maddesi sayılan 5. Madde, bir müttefike yönelik saldırıya karşı kolektif savunmanın gerekliliğini ortaya koyduğu için bu üyelik, Ukrayna'nın güvenliğinin temel garantisi olarak değerlendiriliyor.

ABD'nin eski NATO Büyükelçisi Ivo Daalder, NATO'nun geleceğinin sadece üyelikten ibaret olmadığını, aynı zamanda Ukrayna'nın Batılı kurumlarla entegrasyonu tamamlanana kadar Rusya'nın vazgeçmeyeceğini söyledi.

Royal United Services Institute'da Avrupa güvenliği konusunda kıdemli araştırmacı olan Ed Arnold, Ukrayna'ya üyelik teklif etmemenin boşa harcanan bir fırsat olduğunu söyledi ve zamanın sınırlı olduğunu vurguladı.

Son olarak Euronews'in görüştüğü bir uzman, siyasi değişimlerin her zaman mümkün olduğunu ve bu konuda verilen sözlerin hukuken bağlayıcı olmadığını belirtti.

“Trump iktidara gelirse bu durumu değiştirebilir. Trump'ın da Trump'ın da yaptığı anlaşmalardan hoşlanmadığını biliyoruz. [Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir] “Zelenskiy'le kötü bir geçmişi olduğundan bahsetmiyorum bile” dedi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2020 başkanlık seçimlerinde olası rakibi Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ı soruşturması için Ukrayna'ya baskı yaptığı şüphesiyle görevden alındı.

Aralarında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve Başbakan Yardımcısı Stefanishyna'nın da bulunduğu bir heyet, NATO'nun 75. kuruluş yıldönümü kutlamaları için Washington DC'de bulunuyor.

Çarşamba günü yayınlanan sonuç bildirisinde NATO müttefikleri, Ukrayna'ya savunma sistemleri ve F-16 savaş uçaklarının teslimi gibi çeşitli sektörlerdeki katkılarını önemli ölçüde artıracaklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir