NASA yayınladı! Güneş'te bir patlama daha yaşandı

ABD'deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş'in yüzeyinde şiddetli bir jeomanyetik fırtına tespit etti. Güneş'teki patlamaların neden olduğu jeomanyetik fırtınanın kaynağının “büyük ve karmaşık bir güneş lekesi kümesi” olduğu belirlendi. “Alan 3664” denir.

BAZI CİHAZLAR HİÇ ÇALIŞMAYABİLİR

NOAA açıklamasında, Dünya'ya yaklaşan fırtınanın olası etkilerine dikkat çekilerek, yörüngedeki uydularda “yaygın voltaj kontrol sorunlarının ortaya çıkabileceği” ve “sürtünme, takip ve yönelim sorunlarının” oluşabileceği kaydedildi.

Söz konusu fırtına nedeniyle uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcı frekanslarında kesintiler yaşanabileceği, saatlerce sürebilecek kesintiler veya benzeri bazı cihazların hiç çalışmayabileceği kaydedildi.

NASA FOTOĞRAFI YAYINLADI!

NASA, Güneş'teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı.

10 Mayıs'ta patlama yaşandı!

10 Mayıs'ta Güneş'te güçlü bir patlama meydana geldi.

NASA, Güneş'teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, 2005'ten bu yana ilk kez Güneş'in yüzeyindeki patlamalar nedeniyle bu kadar şiddetli bir “jeomanyetik fırtına”nın oluşabileceğini duyurdu.

Bu fırtınadan kaynaklanan kutup ışıklarının ABD'nin Alabama ve Kuzey Kaliforniya eyaletlerinde gözlenebildiğini söyleyen bilim insanları, 2005 yılında Güneş'in yüzeyinde meydana gelen şiddetli jeomanyetik fırtınayı hatırlatarak bunların nadir olduğunun altını çizdi.

Kuzey Işıkları (Kuzey Işıkları), Dünya'nın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkmıştır. Kuzey Işıkları Türkiye dahil birçok ülkeden gözlemlendi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yılbaşı gecesinde ölümüne neden oldu! Yılbaşı gecesinde ölümüne neden oldu! “Seni vurmalı mıyım?” Dilediği anda tetiği çekti
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda “kamu tasarrufu” tartışması!  Tansiyon bir anda yükseldiTürkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda “kamu tasarrufu” tartışması! Tansiyon bir anda yükseldi
AK Parti Kızılcahamam kampına girecek!  Tarih belirlendiAK Parti Kızılcahamam kampına girecek! Tarih belirlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir