Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den öğretmen atamalarına ilişkin açıklama – Son Dakika Türkiye Haberleri

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tekin öğretmen atamalarını anlattı “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Maliye Bakanımızla da görüştük. Çocuklarımızın endişelenmesine gerek yok, KPSS puanını 2023'e mutlaka planlayacağız. Sayıyı ve şubeleri muhtemelen önümüzdeki hafta açıklayacağız.” dedi.

Gelecek yılın müfredatlarının yeniden düzenlenip seyreltileceğine ilişkin konuşan Tekin, şunları söyledi:

“Eğitim ve öğretimden sorumlu genel müdürlükler değişiklik taslağını hazırlıyor ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile paylaşıyor. Talim ve Terbiye Kurulu ön incelemelerini yapıyor. Bu süreç biter bitmez uzaklaştırma alacağız. Final sınavları var, muhtemelen önümüzdeki hafta bitirecekler. Bizimkileri, mekanizmalarında kamuoyunun bizimle yarıştığı ülkelerin programlarının yoğunluğuyla karşılaştırdık ve oradan da yoğunluğa yaklaştırmaya çalıştık. Eğitim programlarını neredeyse iki katına yüklediğimiz ülkeler.

Biz o ülkelerde olduğu gibi beceriye değil bilgiye dayalı hizmet veriyoruz. Bahsettiğimiz ülkelerdeki çocukların aldıkları eğitimi günlük yaşam becerilerine dönüştürüp dönüştürmedikleri ölçülürken, biz bu bilgiyi zaten normal bir bilgi olarak veriyoruz. Ancak bahsettiğimiz sınavlarda bunlar ölçülüyor. Ülkemizde öğretmenler müfredatı öğretemedikleri için başarısız oluyorlar. Ancak bunu biraz sulandırıp çocuklarımızın yeteneklerine uygun hale getirirsek ve öğretmenlerimizin yetiştirebileceği sürede çocuklarımız daha kolay öğrenecektir. “Ortalama %35’in üzerinde bir seyrelme olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir