Amerika Birleşik Devletleri'nde yapay zeka tarafından oluşturulan seslerle yapılan otomatik aramalar yasaktır

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD'nin New Hampshire eyaletindeki yetkililer, geçen ay yapılan ön seçimlerde insanların oy kullanmasını engellemek için ABD Başkanı Joe Biden'ın sesini taklit eden yapay zeka tarafından üretilen çağrılara ilişkin soruşturma başlattı.

REKLAM

Yapay zeka tarafından üretilen sesleri kullanan aramalar Amerika Birleşik Devletleri'nde yasa dışı hale getirildi.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu tür çağrıların son yıllarda arttığını ve farklı sesleri taklit eden yanlış bilgilerle tüketicilerin kafasını karıştırabileceğini söyledi.

Karar, ABD'nin New Hampshire eyaletindeki yetkililerin, insanların geçen ay yapılan ön seçimlerde oy kullanmasını engellemek için ABD Başkanı Joe Biden'ın sesini taklit eden yapay zeka tarafından oluşturulan çağrılara ilişkin soruşturmalarını sürdürmeleri sırasında geldi.

Derhal yürürlüğe girecek düzenleme, FCC'ye aramalarında yapay zeka sesini kullanan şirketlere ceza verme veya bunları taşıyan hizmet sağlayıcıları engelleme yetkisi veriyor.

Yeni yasayla birlikte bu tür aramalara maruz kalan kişiler şikayette bulunabilecek ve dava açabilecek.

FCC Başkanı Jessica Rosenworcel, “Kötü niyetli aktörler, savunmasız insanları taciz etmek, ünlülerin kimliğine bürünmek ve seçmenleri yanlış bilgilendirmek için çağrılarında yapay zekanın ürettiği sesleri kullanıyor.” dedi.

Rosenworcel, devlet yetkililerinin artık bu dolandırıcılık ağlarını ortadan kaldırmak ve halkın sahtekarlık ve yanlış bilgilendirmeden korunmasını sağlamak için yeni araçlara sahip olacağını vurguladı.

ABD tüketiciyi koruma yasası uyarınca, telefonla pazarlamacılar genellikle cep telefonlarına çağrı yapmak için yapay veya önceden kaydedilmiş sesli mesajlar kullanamazlar. Ayrıca, numara sahibinin önceden yazılı izni olmadan sabit hatlara bu tür aramalar yapılamaz.

FCC, yeni kararın otomatik aramalarda yapay zeka tarafından üretilen sesleri “yapay” olarak sınıflandırdığını ve dolayısıyla aynı standartlara tabi olduğunu açıkladı.

FCC, yasayı ihlal edenlerin arama başına 23.000 dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Ajans daha önce seçimlere müdahale eden otomatik çağrıları engellemek için tüketici yasasını kullanmış ve ağırlıklı olarak siyahların yaşadığı bölgelerdeki insanları posta yoluyla oy vermenin seçmenlerin tutuklanma, borç tahsilatı ve zorla aşılama risklerini artırabileceği konusunda yanlış uyardıkları için iki muhafazakar dolandırıcıya 5 milyon dolar para cezası vermişti.

Kanun aynı zamanda aranan kişilere yasal işlem başlatma ve istenmeyen her arama için 1.500 dolara kadar tazminat alma hakkı da veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir