İtalyan turistler Şili'den nadir kaktüsleri çalıp karaborsada sattıkları suçlamasıyla yargılanıyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Bu, dünya çapında artan biyoçeşitlilik davalarına bir yenisini daha ekliyor: İki İtalyan turist, Şili'nin Atacama Çölü'nden kaçırılan nadir kaktüsleri satmaktan dolayı dava edildi.

REKLAM

İki İtalyan turist, Şili'nin Atacama Çölü'nde bulunan dünyanın en nadir kaktüslerinden bazılarını Avrupa'ya kaçırmakla suçlanıyor. Savcı, ikiliyi nesli tükenmekte olan bu kaktüsleri gerekli izinler olmadan ithal ve ihraç etmekle suçladı.

Davada, İtalya'nın Ancona kentinde yaşayan Andrea Piombetti ve Mattia Cresentini'nin Şili gezileri sırasında 900'den fazla kaktüsü yasa dışı bir şekilde doğal yaşam alanlarından uzaklaştırdığı iddia ediliyor.

“Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme” adlı uluslararası anlaşma – CITES, nadir etli türler de dahil olmak üzere tüm nadir bitkileri yasal olarak korur, bu eylem İtalyan yasalarına göre yasa dışı kabul edilir.

Tür karaborsada yoğun talep görüyor

2021 yılında Ancona'da bir operasyon, kolluk kuvvetlerinin bir kaçakçının evinde Eriosyce ve Copiapoa adlı nadir kaktüs türlerini bulması üzerine başladı.

Atacama Operasyonu olarak bilinen bu operasyon, geniş çaplı bir soruşturmanın ardından gerçekleştirildi.

Kaçakçılar bu nadir türleri, karaborsada yüksek talep gören Yunanistan ve Romanya'daki bağlantılarına gönderiyor ve daha sonra sevkiyatı İtalya'ya yönlendiriyordu. Planları arasında bu tesisleri Avrupa ve Asya'daki alıcılara satmak da vardı.

Bitkilerin anavatanlarına dönüşü, Şili ve İtalyan yetkililerin yanı sıra Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) gibi çeşitli kuruluşların da dahil olduğu karmaşık bir süreçti.

İtalyan Biyoçeşitliliği Koruma Örgütü'nün (ABC) yardımıyla ve İtalyan kaktüs uzmanı Andrea Cattabriga'nın rehberliğinde kaçak kaktüsler koruma altına alındı.

Cattabriga, “Polis bana kaktüslerin fotoğraflarını gösterdiğinde, onları incelemeye başladım. Nadir olduklarını fark ettikten sonra, tüm bitkileri evden alıp Milano Botanik Bahçesi'ne teslim ettim”, diye açıkladı ve ardından dönüş lojistiğini açıkladı. Şili'deki kaktüslerin paketleme işini de biz organize ettik.

Yasadışı ticaret hem türlere hem de ekosistemlere zarar veriyor

Cattabriga, yasadışı kaktüs ticaretinin bazı türlere ve daha geniş ekosistemlere ciddi zararlar verdiğini vurguladı.

“Sadece birkaç örnek toplamak bile nesli tükenmekte olan türler üzerinde ciddi bir etki yaratabilir. Çölde yaşayan her şey önemlidir çünkü burası biyolojik çeşitliliğin son derece karmaşık ve seçici olduğu bir ortamdır” diye ekledi.

ABC, davasında kaçakçılığın kaktüsleri koruma çabalarına zarar verdiğine de dikkat çekti. Bu durumun yabani türlerin korunmasını ve yasal fidanlıklarda sürdürülebilir üretimin teşvik edilmesini zorlaştırdığını, bu durumun hukuki anlamda “manevi zarar” olarak adlandırıldığını söyledi.

Koruma Davaları (bir davanın tasarlanması süreci boyunca hukuki ve bilimsel destek sağlanması).aşağı yukarı “ödenek durumu”adlı bir sivil toplum kuruluşu tarafından önerildi.

Conservation Litigation'ın kurucu ortağı ve yönetici direktörü Maribel Rodriguez Valero'ya göre manevi zarar iddiaları genellikle büyük ölçekli kirlilik veya petrol sızıntısı gibi vakalarla ilişkilendirilse de artık yaban hayatı kaçakçılığı suçlarıyla ilişkili olarak da değerlendirilebilir.

Valero'ya göre benzer bir dava Avrupa'da ilk kez 2015 yılında Belçika mahkemesinin kuş koruma örgütünün misyonunun yasa dışı avlanma nedeniyle tehlikeye atıldığını onaylamasıyla açılmıştı.

Yargılamanın ilk aşamasında sembolik tazminat talep edildi ancak itirazın ardından bu miktar 15 bin avroya çıkarıldı.

İkinci bir örnekte ise Fransa'daki Calanques milli parkında nesli tükenmekte olan balıkları kaçak avlayanlar ile balığı satın alan restoran ve balıkçılar, misyonlarına verdikleri zarar nedeniyle park yetkililerine toplam 35.000 euro ödemek zorunda kaldı. marka ve itibar.

Mevcut kaktüs davasının bir sonraki duruşması Haziran ayı için planlanmasına rağmen Ekim ayına ertelendi. Sanıkların mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde tazminat miktarı ve ödeme teklif edilecek.

REKLAM

ABC, toplanan tüm parayı kaktüs korumasını desteklemek için kullanacağını söyledi.

Biyoçeşitlilik davalarında artan eğilim

Koruma Davası, bir ekosisteme zarar veren kişilerin bu hasarın onarılmasından sorumlu tutulabileceğine dair güçlü bir emsal oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu dava, dünya çapında giderek artan biyolojik çeşitlilik davaları eğiliminin bir parçası olarak, insanların, kamu ve özel kuruluşları biyolojik çeşitlilik kaybından yasal olarak sorumlu tutma çabalarını vurgulamaktadır.

Dr Peters, Koruma Davaları bölümünün diğer eş-yönetici direktörü ve Lancaster Üniversitesi Koruma Yönetişim Laboratuvarı'nın baş araştırmacısı. Jacob Phelps, “Bu para kazanmakla ilgili değil, harekete geçmekle ilgili” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir