Çin Mahallesi'nin Oscar ödüllü yazarı Robert Towne 89 yaşında hayatını kaybetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Amerikalı senarist ve yönetmen Robert Towne, Hollywood'un en büyük senaristlerinden biri olarak kabul edildi.

REKLAM

Hollywood'un en ünlü senaristlerinden biri olan ve 1974 yapımı “Çin Mahallesi” filminin galibi Robert Towne, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Towne'ın menajeri Carri McClure, Pazartesi günü Los Angeles'taki evinde öldüğünü duyurdu. Ölüm nedeni açıklanmadı.

Bağımsız yönetmen Roger Corman tarafından “yeni Hollywood hareketinin ruhani vaftiz babası” olarak anılan Towne, Jack Nicholson gibi ünlü oyuncularla çalışarak tanındı.

Yeni Hollywood hareketi, 1960'ların sonlarından 1980'lerin ortalarına kadar Amerikan sinemasında büyük bir dönüşümü temsil ediyor. Bu dönemde geleneksel Hollywood stüdyo yapımlarının yerine daha bağımsız ve deneysel filmler yapılmaya başlandı. Yönetmenlerin yaratıcı özgürlükleri arttıkça sosyal ve politik konular da ön plana çıktı. Sinema teknik olarak büyük ilerleme kaydetti ve bağımsız film hareketleri güçlendi. Yeni Hollywood, anti kahramanlara ve karmaşık karakterlere odaklanarak Amerikan sinemasında kalıcı bir etki bıraktı.

Towne kariyerine Corman için film senaryoları yazarak başladı. Warren Beatty'nin 1967 yapımı “Bonnie and Clyde” ve Francis Ford Coppola'nın “The Godfather” filmlerine önemli katkılarda bulundu.

Her ne kadar “The Godfather” filminin senaristi olarak adı geçmese de Coppola, Oscar kabul konuşmasında Towne'a ismiyle teşekkür etti.

Towne, “Çin Mahallesi”, “Son Detay” ve “Şampuan” gibi klasiklerle tanınır. Ayrıca “Görevimiz Tehlike” serisinin ilk iki filminde de rol aldı.

Başrollerini Jack Nicholson ve Faye Dunaway'in paylaştığı, Roman Polanski'nin filmi “Çin Mahallesi” 11 dalda aday gösterildi ve Towne'a en iyi orijinal senaryo dalında Oscar kazandırdı.

Film, 1930'ların Los Angeles'ında, aldatan bir kocayı araştıran bir dedektifin, şehirdeki yolsuzluk ağını ortaya çıkarmasını konu alıyor.

Towne, 1970'lerdeki başarılarının ardından 1980'lerde 1982 yapımı “Kişisel En İyi” filmiyle yönetmenlik kariyerine başladı. Başlangıçta ticari başarı elde edemedi ve senaryodan memnun kalmaması nedeniyle adını PH Vazak'ta değiştirdi. film. köpeğinizin adı.

Daha sonra senaryosunu yazdığı “Greystoke: The Legend of Tarzan” ve “Lord of the Apes” filmleriyle üç kategoride Oscar'a aday gösterildi ve bunlardan biri en iyi senaryo oldu.

Towne'ın köpeği, senaryo dalında Oscar'a aday gösterilen ilk köpek olarak tarihe geçti.

Towne'ın “Çin Mahallesi”nin devamı olan “İki Jakes” 1990'da gösterime girdi ancak ilk filmin başarısını yakalayamadı. Bu durum yazar için bir hayal kırıklığı olsa da aynı yıl Tom Cruise'la yaptığı ilk iş birliği olan Days of Thunder ile kritik bir başarıya imza attı.

Towne daha sonra Tom Cruise'la birlikte “The Firm”ı ve ilk iki “Mission: Impossible” filmini yazdı; Cruise'un ilk yönetmenlik denemesi olan üçüncü filmi Without Limits'in ortak yapımcılığını üstlendi. 2006 yılında son filmi Ask the Dust'ı yönetti.

Towne'ın ilk evliliği 1977 yılında oyuncu Julia Payne ile oldu. Kızları Katherine 1978'de doğdu ve 1982'de boşandılar. 1984'te Luisa Gaule ile evlendi ve Clare adında bir kızı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir