Arktik orman yangınları Rusya'nın en kuzeyini harap ediyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İklim değişikliğinin neden olduğu yüksek sıcaklıklar ve kuraklık, Rusya'nın uzak kuzeyinde yaygın orman yangınlarına neden oldu. Geçtiğimiz hafta çıkan 160'tan fazla orman yangınında yaklaşık 460 bin hektar alan kül oldu.

REKLAM

Haziran ayında Kuzey Kutbu'nda meydana gelen orman yangınları atmosfere tonlarca karbon emisyonuna neden oluyor.

Kopernik Atmosfer İzleme Servisi'nden (CAMS) elde edilen veriler, yangınların çoğunun Rusya'nın en kuzeyindeki Saha Cumhuriyeti'nde çıktığını gösteriyor.

İklim değişikliği Kuzey Kutbu'nda sıcaklıkların artmasına neden olduğundan bu mevsimsel yangınlar kuzeye doğru ilerliyor. Yangınlar tundra ve kuzey ormanlarına zarar vererek karbon açısından zengin topraktan sera gazlarının salınmasına neden olur.

“Orman yangınlarında 20 yılda en büyük artış”

Sakha Cumhuriyeti yılın bu zamanında normalden çok daha yüksek sıcaklıklar ve daha kuru koşullarla karşılaştı. Bu da orman yangınları için uygun ortam koşullarını sağlar.

CAMS kıdemli yangın bilimcisi Mark Parrington, “Kuzey Kutbu'ndaki yangın emisyonları son üç yaz boyunca oldukça tipik seviyelerdeydi, ancak 2019 ve 2020'deki yaygın yangınlara benzer şekilde, daha sıcak ve daha kuru koşulların ardından son zamanlarda çıkan yangınları gözlemledik” diyor. .

“Bu, 2019'dan bu yana Kuzey Kutbu'nda üçüncü kez şiddetli orman yangınları gözlemliyoruz ve bu, Kuzeydoğu Arktik bölgesinin son yirmi yılda yaşadığı en büyük orman yangınları.”

Bölgenin ekoloji, doğa yönetimi ve ormancılıktan sorumlu bakan yardımcısı Andrey Konoplevhe, Rus devlet haber ajansı TASS'a, 24 Haziran itibarıyla 160'tan fazla orman yangınının yaklaşık 460.000 hektar araziye zarar verdiğini söyledi.

CAMS, bu yangınlardan kaynaklanan tahmini toplam aylık karbon emisyonunun 6,8 megaton karbon olduğunu, bunun son yirmi yılda üçüncü en yüksek karbon emisyonu olduğunu söylüyor. Bu yılki yangınlar, sırasıyla 16,3 megaton ve 13,8 megatonun kaydedildiği 2020 ve 2019 yıllarındaki yangınları takip ediyor.

Kuzey Yarımküre'deki yangınlar temmuz ve ağustos aylarında zirveye çıkma eğilimindedir.

Kuzey Kutbu'nun iklim değişikliğinin “sıfır noktası”

Ancak Kuzey Kutbu'ndaki iklim değişikliği sadece o bölgeyi etkilememekte, aynı zamanda Dünya'nın tüm iklim sistemini etkilemesi nedeniyle küresel önem taşımaktadır.

Exeter Üniversitesi profesörü ve bilimsel organizasyon Arctic'in kurucusu Gail Whiteman, “Kuzey Kutbu, iklim değişikliğinin sıfır noktasıdır. Sibirya'da artan orman yangını riski, bu kritik sistemin tehlike noktalarına yaklaştığını gösteren açık bir uyarı işaretidir” dedi. Ana kamp.

Whiteman ayrıca şunları söyledi: “Kuzey Kutbu'nda yaşananlar orada kalmıyor. Kuzey Kutbu'ndaki değişim küresel olarak hepimiz için riskleri artırıyor. Bu yangınlar acil eylem için bir uyandırma çağrısıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir