Arjantin Devlet Başkanı Milei Avrupalı ​​sosyalist mevkidaşlarıyla görüşmeyi reddetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Arjantin Devlet Başkanı Milei, Avrupa turu kapsamında Cuma günü Madrid'i ziyaret etti ancak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve hükümetiyle bir kez daha görüşmedi. Cumartesi günü Almanya'ya giden Milei'nin mevkidaşı Şansölye Olaf Scholz ile görüşmesinden vazgeçtiği bildirildi.

REKLAM

Açıklamalarıyla İspanya ile diplomatik krize neden olan aşırı sağcı Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, Avrupa turu kapsamındaki ilk Madrid ziyaretini Cuma günü İspanyol sosyalist Başbakanı Pedro Sánchez ile görüşmeden tamamladı.

Milei'nin ziyareti, Mayıs ayındaki üç günlük ziyareti gibi, üst düzey İspanyol hükümet yetkilileriyle görüşme planını içermiyordu.

İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares, Milei'nin ziyaretinin özel olduğunu söylese de Arjantin Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada Madrid ziyaretinin resmi bir görev olarak nitelendirilmediği belirtildi.

Kendisini anarko-kapitalist olarak tanımlayan Milei'nin, İspanya'nın sosyalist Başbakanı Sánchez'in yerine Madrid'in özerk hükümetine başkanlık eden sağcı Halk Partisi'nden (PP) Isabel Díaz Ayuso ile görüştüğü bildirildi.

İspanya ile diplomatik kriz

Milei, Mayıs ayında Madrid'e yaptığı ziyarette İspanya Kralı ile görüşmeyi reddetmişti. Daha sonra aşırı sağcı göçmenlik karşıtı Vox partisinin üyeleriyle bir araya geldi. Bu ziyaret sırasında Milei, İspanya başbakanının eşi Begona Gomez'i yolsuzlukla suçladı ve sosyalizmi “lanetli ve kanserojen” olarak nitelendirdi.

İspanya daha sonra büyükelçisini Buenos Aires'ten resmen geri çektiğini duyurdu. Milei diplomatik krizi “kibirli bir sosyalistin saçmalığı” olarak nitelendirdi.

Geçen Aralık ayında başkan olduğundan bu yana Milei, açık sözlü tarzı ve tartışmalı görüşleriyle bir dizi diplomatik tartışma yarattı.

Ülkesinde üç haneli enflasyonu düşürmeye çalışan Milei için İspanya ile yaşanan diplomatik krizin ekonomik yansımalarının olacağı düşünülüyor.

İspanya, ABD'den sonra Arjantin'deki en büyük ikinci yabancı yatırımcıdır. İspanyol şirketleri ülkeye 2022 yılında 140 milyon euro yatırım yaptı. İspanyol hükümetinin istatistiklerine göre Arjantin'de yaklaşık 495.000 İspanyol, İspanya'da ise 97.000 Arjantinli yaşıyor.

Milei'nin Avrupa turu

Milei'nin İspanya ile başlayan Avrupa turnesinin ikinci durağı Almanya oldu.

Milei'nin Almanya'da Pazar günü, Sánchez gibi politikaları ve tarzı Milei'ninkiyle tam bir tezat oluşturan merkez sol lider Şansölye Olaf Scholz ile görüşmesi planlandı. Ancak askeri resepsiyon ve Alman hükümetiyle ortak basın toplantısı iptal edildi.

Scholz'un sözcüsü Steffen Hebestreit Cuma günü yaptığı açıklamada, ziyaretin “Arjantin cumhurbaşkanının isteği üzerine çok kısa bir çalışma ziyareti” olacağını ve Milei'nin basın toplantısı düzenlemeyi “açıkça reddettiğini” söyledi.

Milei'nin 24 Haziran Pazartesi günü Çek Cumhuriyeti'ne gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir