Amerikan basınından Biden'a çağrı: Yarıştan çekilmeli – Son Dakika Dünya Haberleri

New York Times Yayın Kurulu, “Ülkesine hizmet etmek için Başkan Biden yarıştan çekilmeli.” başlıklı bir makale yayınladı.

Makalede, Biden'ın bir dönem daha kalmayı planladığı makamın zorlu taleplerini karşılamaya yeterli olduğu konusunda Amerikan halkını tartışmada ikna edemediğine dikkat çekiliyor. “Seçmenlerin şu apaçık gerçeği görmezden gelmesi beklenemez: Bay Biden 4 yıl önceki adam değil.” İfadesi kullanıldı.

Biden'ın tartışmada “gölge” olarak göründüğünü, yeniden seçilmesi durumunda ne yapacağını açıklamakta zorlandığını ve Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ın provokasyon ve yalanlarına yanıt verdiğini anlatan yazıda, şöyle okuyoruz: Başkanın mevcut durumuyla tedbirsiz bir kumar oynadığına dikkat çekildi.

Makale, isim vermeden, Trump'a daha ikna edici ve enerjik alternatifler sunma konusunda daha donanımlı Demokrat liderlerin bulunduğuna işaret ediyor. “Biden'ın şu anda yapabileceği en büyük kamu hizmeti, yeniden seçilmek için aday olmaya devam etmeyeceğini duyurmaktır.” Söylendi.

Makalede, Trump'ın tartışmada demokrasi için ciddi bir tehlike oluşturduğunu ve kamuoyunun güvenini hak etmeyen bir isim olduğunu ortaya koyduğu, yeniden seçilmesi halinde bunu hak eden bir başkan olacağına söz verdiği belirtiliyor. Amerikan siyasi sistemindeki güç dengesi tarafından kısıtlanmayacaktı.

ABD'nin mevcut Cumhuriyetçi adayın karşısına daha güçlü bir rakip çıkarması gerektiği yinelenirken, Kasım ayındaki seçim yarışının Trump ile Biden arasında kalması halinde yayın kurulunun görevdeki başkana destek vereceği belirtildi.

ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışan Demokrat Partili Biden ile Cumhuriyetçi rakibi Trump, 27 Haziran gecesi CNN'de canlı yayınlanan ilk münazarada karşı karşıya geliyor.

Trump program boyunca rakibi karşısında net bir üstünlük sağlayamasa da Biden ikinci adaylığında yaşıyla ilgili endişeleri giderecek bir performans sergileyemedi ve programın ardından yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Biden'ın adaylığını geri çekip çekmemesi gerektiği konusundaki tartışmalar şiddetlenirken, Temsilciler Meclisi'nden Cumhuriyetçi Chip Roy, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in şunları söyledi: “Anayasanın 25. Değişikliği” Başkan Biden'ın görevden alınmasını talep eden bir yasa tasarısı hazırladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir