Yapay zeka patlamasının talebi artırmasıyla doğal gaz fiyatları dünya çapında yükseldi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yapay zekanın kullanımındaki patlama ve yapay zekanın yenilenebilir enerjiye geçişteki önemli rolü nedeniyle son üç ayda dünya genelinde doğal gaz fiyatları arttı.

REKLAM

Dünya daha düşük karbon ayak izine geçtikçe doğal gazın talebi desteklemede önemli bir rol oynaması bekleniyor. Ayrıca yapay zeka (AI) kullanımındaki büyük artış, doğalgazın elektrik üretiminde kullanımını da teşvik ediyor.

Nisan ortasından bu yana ABD doğal gaz vadeli işlemleri fiyatları yaklaşık %62 oranında düşerken, Orta Doğu'da artan jeopolitik gerilimler, ABD'de üretimin azalması, ABD'deki arz kesintileri nedeniyle Hollanda doğal gaz vadeli işlemleri fiyatları yaklaşık %62 oranında düştü. Norveç ve artan talep beklentileri %18 arttı.

Doğalgaza talebin artması bekleniyor

S&P Global Commodity Insights'a göre “veri merkezi talebi de dahil olmak üzere küresel enerji talebi önümüzdeki 10 yılda üçte bir oranında artacak” ve “doğal gaz, temel yük enerji kaynağı olarak önemli bir rol oynayacak.”

Doğal gazın 2024 ile 2035 yılları arasında yılda 47 gigawatt artması bekleniyor.

Bazı kaynaklar, bu yüzyılın sonuna kadar nüfus artışı, endüstriyel gelişme ve fosil yakıtlardan karbonsuzlaştırmaya geçiş nedeniyle başta Asya olmak üzere gelişmekte olan pazarlarda gaz talebinin artacağını söyledi. Sıvılaştırılmış doğalgaza (LNG) daha fazla yatırım yapılması kısa vadede arzı artıracak olsa da, uzun vadede talebi karşılamak için yeni projelere ihtiyaç duyulacak.

Bloomberg'in verilerine göre, doğal gazın daha düşük maliyetleri ve petrole kıyasla daha küçük karbon ayak izi nedeniyle Çin'in LNG'li ağır hizmet kamyonları bu yılın ilk dört ayında 2023'ün aynı dönemine göre %459 arttı. Mart ayında, Çin Ulusal Petrol Şirketi Ekonomi ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü, elektrikli araçların ve LNG ile çalışan kamyonların bu yıl Çin'deki dizel ve benzin tüketiminin yaklaşık %10-12'sinin yerini alacağını tahmin etti.

Wells Fargo analistleri, yapay zekanın artan enerji ihtiyaçları nedeniyle ABD'deki elektrik talebinin 2030 yılına kadar %20'ye kadar artacağını öngörüyor. Yapay zeka veri merkezi altyapısının, New York'un mevcut yıllık tüketiminden yedi kat daha fazla olan 323 terawatt saatlik elektrik talebi yaratması bekleniyor.

Amazon, Alphabet, Microsoft ve Meta gibi büyük teknoloji şirketleri, büyük miktarda enerji tüketimi gerektiren veri merkezi altyapısı üzerinde gelişiyor; Ancak yenilenebilir enerjinin son yıllarda artan talebi tek başına karşılayamaması, doğalgazı elektrik tedariğinde vazgeçilmez bir kaynak haline getiriyor.

Goldman Sachs'a göre yapay zekanın ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 60'ını doğalgaz, geri kalanını ise yenilenebilir enerji sağlayabiliyor.

Kısa vadeli arz sıkıntısı

Arz tarafında ise Norveç'teki üretim kesintileri ve ABD'deki üretimin azalması da son aylarda doğal gaz fiyatlarının yükselmesine katkıda bulundu.

Haziran ayı başında Hollanda doğal gaz vadeli işlemleri, Norveç'teki Nyhamna gaz işleme tesisinde yaşanan kesinti nedeniyle megawatt saat başına 36,01 avroya ulaşarak Aralık 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından bu yana Norveç ve ABD, Avrupa'nın ana doğal gaz tedarikçileri olarak Rusya'yı geride bıraktı. 2023'te Norveç, AB gaz arzının %30'unu, ABD ise %19'unu oluşturuyordu. Rusya'dan LNG arzı ise 2021 yılına göre yüzde 40 artarak yüzde 16'ya ulaştı. Gaz ithalatına bağımlılık bölge için önemli riskler oluştururken, bu arzın dörtte biri Asya'ya taşınıyor.

Atlantik genelinde, azalan sondaj faaliyetleri ve kuyu projelerinin ertelenmesi nedeniyle ABD gaz üretimi 2024'te yaklaşık %9 düşecek. Nisan ayında günlük 98,1 milyar feet küp olan gaz üretimi, mayıs ayında günlük ortalama 96,9 milyar feet küp'e geriledi.

Kuzey Yarımküre'de gelecekte yaşanacak sıcak yazlar, hanelerdeki soğutma talebi ve endüstriyel tesislerdeki ön hazırlıklar nedeniyle talebin daha da artmasına yol açabilir. Geçen haftaki fiyat düşüşüne rağmen doğalgaz önümüzdeki aylarda yükseliş baskısıyla karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir