Uzmanlar gri listeden çıkışı değerlendiriyor: Ekonomiye güveni artıracak önemli adımlardan biriydi

Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeden çıkarıldı. Uzmanlar gelişmenin olumlu olduğunu ve yabancı yatırımların geleceğini söylüyor.

Kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadeleye yönelik politikaların koordinasyonu ve değerlendirilmesinden sorumlu uluslararası kuruluş Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye'yi “gri listeden” çıkardığını duyurdu.

FATF, Türkiye'nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele rejimini iyileştirmede önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Singapur'a gitti.

Uzmanlar kararı değerlendirdi…

“FONLAR TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPILABİLECEK”

Dr. Erkan Kork

BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı

Gri listeden çıkmanın olumlu etkilerini kısa ve orta vadede göreceğiz. Bildiğiniz gibi çoğu uluslararası yatırım fonu yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyor. Alınan kararla fonlar artık Türkiye'de yatırım yapabilecek. Ciddi bir sermaye akışının başlayacağına inanıyorum. Kurumsal satın alma-birleşme süreçlerinde de artış olacağını düşünüyorum. Hisse senedi piyasalarında ise TL varlıklara olan ilginin artmasını bekliyorum.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ ÇOK DAHA İYİ BİR SEVİYEYE ULAŞACAK”

Gri listeden çıkarma kararının ekonominin olumlu görünümüne güçlü katkı sağlayacağını söyledi. Kork sözlerine şöyle devam ediyor: ''Türkiye bugüne kadar gri listeden çıkmak için önemli reformlar gerçekleştirdi. Bir sonraki adım, yapılan çalışmanın meyvelerini toplamak olacaktır. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, 19 Temmuz'da Türkiye'yi derecelendirdi. Kararın Moody's'in raporuna olumlu yansımasını bekliyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi yönetimi konusunda güçlü desteği var ve bu çok değerli. Bu kararın alınmasında büyük emeği olan Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek başta olmak üzere tüm ekonomik liderliği tebrik ediyorum.

Gri listeden çıkmak, Türkiye'nin mali düzenlemelere ve uluslararası standartlara uyum sağladığı anlamına geliyor. Aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası yatırımcılar ve finans kurumları nezdinde daha güvenilir olmasına da yardımcı oluyor.

Cemal Demirtaş

Ata Yatırım Araştırmalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“TÜRKİYE'NİN UZUN VADELİ İSTİKRARINA İNANÇ DA ARTACAK”

FATF, Türkiye'nin gri listeden çıkarıldığını resmen duyurdu. Bu konu yılbaşından bu yana piyasanın gündeminde.
Özellikle dün TBMM'den geçen kripto para kanunu, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu teknik bir engelin bulunmadığını gösterdi.

Türkiye'nin gri listeden çıkmasını hem doğrudan yatırımlar hem de portföy yatırımcıları açısından ülkenin yatırım yapılabilirliğini artırabilecek bir gelişme olarak görüyoruz.

Uzun vadede böyle bir karar hem fon akışları hem de Türkiye ekonomisi açısından oldukça olumlu. Gri listeden çıkarılmak uzun vadeli beklentileri destekliyor.
Önümüzdeki 3-6 ayda enflasyonla mücadelenin başarısı ve hükümetin ekonomik programının planlandığı gibi devam etmesi piyasaların yönünü bulmada belirleyici olacak.

Yılın 3. çeyreği geleceğe dair bize çok daha somut ipuçları verecek. Yüksek faiz ve sıkılaşmanın etkileri hissedildiğinde ekonomik yavaşlama daha somut hissedilirken, iç talebin normalleşmesiyle birlikte Türkiye'nin uzun vadeli istikrarına olan güven artacak.

“SINIF ARTIŞI YAKINDA OLABİLİR”

Dr. Cahit Sönmez

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi

Çok güzeldi. Kararlılıkla yoluna devam ediyor. Para politikası komitesi toplantısında alınan kararlar yüzde 50'de sabit tutulacaktı ancak iletişim boyutunu, yani sözlü yönlendirmeyi öne çıkardılar. Bu teknik bir soru. Parasal aktarım mekanizması pek iyi işlemedi. İç ve dış talebi dengeleyecek işlevselliğe kavuştu. Mali taraftan destek geldikçe, kısıtlayıcı maliye politikaları sıkılaştırılarak daha bütünsel bir yapı ortaya çıktı. Enflasyonla mücadele süreci başlayacak.

Yabancı sermaye, özellikle doğrudan yabancı sermaye, farklı değişkenler sunmaktadır. Karar veriyorlar ve risk algısı yaratıyorlar. Risk metriği olarak kullandığımız CDS ve kredi puanları aynı zamanda risk faktörlerini de ortaya koymaktadır. CDS piyasasında bunlar, daha doğrusu derecelendirme kuruluşları oluşuyor. Sınıflandırma yaparken objektif kriterlere dayalıdırlar ancak subjektif kriterler de olabilir. Moody's'in not artışı da yakın zamanda bu yönden gelebilir. Yabancı sermayeyi memnuniyetle karşılıyor. Kısa süreli reaksiyonlar olabilir. Özellikle piyasa daha hızlı olduğu için farklı hızlı tepkiler alabiliyoruz. Gerçek taraf olacak. Orada tepkiler olacak. Bu reaksiyonlar hemen tahmin edilemez ancak zamanla yayılacaktır. Sıcak para beklentileri, hatta daha da önemlisi sıcak para beklentileri, yüksek getiri gibidir. Bu, cari açığın yanı sıra doğrudan yabancı sermayenin finansmanı için de faydalıdır. Burada iklimin dış tarafında Türkiye dışındaki aktörlerin ona daha olumlu bakmasını sağlayacak adımlar ve gelişmeler yaşanıyor. Yabancı sermayeye, daha doğrusu finansmana erişim açısından da çok önemli.

“EKONOMİYE GÜVENİ ARTIRACAK ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİ OLDU”

Mehmet Bilal Bircan

İktisatçı

Bunun için çok çaba harcadık. Temmuz 2023’te bir değerlendirme yapıldı. 40 puan verildi, bunların bir kısmına ulaşıldığı söyleniyor. Bu konuda çalışmalarımız devam etti. FATF yetkilileri Türkiye'yi ziyaret etti. Bu haftanın başlarında Parlamento Kripto Para Yasasını kabul etti. Bu yönde adımlar atıldı. Büyük çabalar sonucunda gri listeden çıktık. Bundan sonra olumlu yansımalarını görmeye başlayacağız. Sermaye girişleri hızlanabilir. Doğrudan yabancı yatırımcıların hızlanmasını bekleyebiliriz. Bunun finansal piyasalar tarafından olumlu karşılandığını görüyoruz. Orta ve uzun vadede doğrudan yabancı sermaye girişini bekliyoruz. Ekonomiye olan güveni artıracak önemli adımlardan biriydi. Mevcut ekonomi politikalarını ve kısıtlayıcı para politikalarını takip ediyoruz. Sıkılaştırıcı adımları destekler. Gri listenin ortadan kalkmasıyla sağlıklı zeminde ilerleme sağlanacak.

2011 ve öncesindeki koşullar, gri listeye girmemize neden olan faktörler ve Ekim 2021'de yerleştirdiğimiz maddeler farklıydı. Gri listeye girdiğimizde yorumlar farklıydı. O dönemde ve öncesinde yaşadığımız süreç farklıydı. 2021 ve öncesine gelirsek küresel ve Türkiye'de zorlu ekonomik sonuçlarla karşılaşacağız. Biz bu süreci çok daha zor şartlarda yaşadık. Bunu Sayın Şimşek açıkladı. Dolayısıyla zor bir süreçti ve emekler harcandı. Artık meyvelerini daha olumlu şekilde toplayacağımız bir sürece girdiğimizi söyleyebiliriz.

Sadece gri listeden çıkmak yeterli olmayacaktır. Ekonomiye artan güvenin devam etmesi için çeşitli tedbirler almamız gerekiyor. Bu adımlar önemli olacak.

“Türkiye çıkmaya çalıştı”

Doç. Dr. Levent Yılmaz

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi

40 maddenin tamamı yerine getirildi ve bu yılki genel kurul hazırlıkları tamamlandı. Şimşek ve Yılmaz da beklediğimiz bir kararın daha az siyasi risk oluşturup oluşturmayacağı konusunda endişeliydi. Küçük de olsa bir şeyler bırakıyorlardı. Çünkü bu 40 unsurun tamamı objektif kriterlerden oluşuyor. Olası bir gri listede kalma kararı objektif kriterlere dayandırılamaz. Oraya hava yastığı yerleştirildi. Korkmadık. Bugün itibarıyla FATF gri listesinden çıkarılmıştır. Kararın açıklanmasıyla her şey bitmiyor. Bunun bir takvimi var, bir geçiş dönemi var. Tamamen gri listede olan uygulamalardan çıkmak biraz zaman alacaktır. Gri listede olmak kötü. Algısal olarak, bu kötü bir mali durum. Türkiye çıkmak için her şeyi yaptı. Bir önceki genel kurul toplantısında çıkış olasılığı gündeme getirilmişti. Yerinde denetim dediğimiz denetimleri yapmanız gerekiyor. Saha ziyaretinin ardından aslında 2024 yılının Şubat ayında ziyaret kararı verildi ve az çok listeden çıkarılacağımızı öngörmeye başladık. Fonlar ve yabancı sermaye konusunda şunu söylemek gerekir: Algısal açıdan bakıldığında bu çok önemli bir adımdır. Teknik açıdan söylenecek çok şey var. Erdoğan ayrıca AB üyeliği konusunun stratejik hedefimiz olduğunu söyledi. Algısal değerinin çok değerli olduğunu düşünüyorum.

“Gri listede olduğumuz için fon akışı olmadı”

Muhammed Bayram

İktisatçı

Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasını değerlendiren ekonomist Muhammet Bayram, Türkiye'nin 2021 yılında siyasi bir yaklaşımla gri listeye alındığını söyledi. Bayram sözlerine şöyle devam ediyor:

Listeden çıkmak için gereken 10 maddeden 9'unu hayata geçirdik. Eksik olan Kripto Varlıklar Yasasıydı. Yakın zamanda Meclis'te yasalaştı. Yani on üzerinden on yaptık. Singapur Mali Eylem Görev Gücü Başkanı. Bu kurumun bir toplantısı bugün Singapur'da yapıldı. Sayın Mehmet Şimşek orada sunum yapacaktı. Artık gri listenin dışındayız.

2021 yılından itibaren fon çıkışları görebiliriz. Gri listede olduğumuz için fon akışı olmadı. Borsada olan paramız yurt dışına çıkmaya başladı. Türk borsasına veya tahvil piyasasına girmek isteyen yabancı yatırımcı, Türkiye'nin gri listede olduğunu görünce güvenmedi. CDS puanlarımız 700'e çıktı. Şimdi tekrar 200'lere döndük. Dolayısıyla gri listeden çıkış Türkiye'ye fon akışını hızlandıracaktır.

Dolar zaten stabil kalıyor. Euro'da bir miktar düşüş var ama asıl etkinin ortaya çıkacağı yer borsa olacak. Gri listeden çıkarıldığı anda yabancı yatırımcıların birdenbire ilgisini çekmeyecek. Ama olumlu bir etkisi var. Borsa 10 binin altına düşmüştü ama tatil sonrası 10 bin 500'den açıldı. Önümüzdeki hafta 11 bin seviyelerine gelmesini bekliyoruz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir