Ukrayna'nın işgali sonrası Rusya'dan Türkiye'ye gelen Ruslar yeniden göç ediyor

Moskova ve Kiev ile yakın bağları olan Türkiye, işgal sonrasında da Ruslara vize muafiyeti sağlamaya devam etti.

REKLAM

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra ülkelerini terk ederek Türkiye'ye yerleşen Rusların çoğunun ikamet, maddi sorunlar ve insan hakları ihlalleri nedeniyle başka ülkelere göç ettiği ortaya çıktı.

2022 yılının Şubat ayında başlayan savaşın ardından işgale karşı çıkan, orduya katılmak istemeyen, kendilerini ve işlerini korumak isteyen binlerce Rus vatandaşı, başta İstanbul ve Antalya olmak üzere ülkenin birçok şehrinde ikamet etmeye başladı.

2022 yılında Türkiye'de oturma izni alan Rusların sayısı 154 bine ulaştı. Ancak 2023 yılında bu sayının üçte bir oranında azalarak 96 bine düştüğü gözlendi.

Reuters'e konuşan dokuz Rus vatandaşı, ülkeyi terk etme nedenlerinden birinin Türkiye'den oturma izni almanın zorluğu olduğunu söyledi.

İkamet dışında hayat pahalılığının da yüksek olması Rusların Türkiye'yi terk etmesinde büyük rol oynuyor. Bir yandan ülkede enflasyonun geçen ay yüzde 70'lere ulaşması, diğer yandan savaş nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Türkiye'de bankacılık işlemlerinin zorlaşması Rusları başta Sırbistan ve Karadağ olmak üzere başka ülkelere göç etmeye itiyor.

Emlak piyasasında Rus müşterilerin sayısı İranlı ve Iraklılardan fazla

Danimarka Mülteci Konseyi'ne bağlı Karma Göç Merkezi, Ukrayna'nın işgalinden bu yana yaklaşık 800 bin Rus vatandaşının yurtdışına göç ettiğini söylüyor.

Hem Moskova hem de Kiev ile yakın bağları olan Türkiye, işgalden sonra da Ruslara vize muafiyeti sağlamaya devam etti.

Bazı zengin Ruslar, Türkiye'de en az 400 bin dolar değerinde mülk satın almaları halinde vatandaşlık alma hakkından yararlanarak Türk vatandaşı oldular. Son iki yılda Ruslar, en büyük yabancı alıcılar sıralamasında İranlıları ve Iraklıları geride bıraktı.

Ancak Rus Eva Rapoport, Reuters'e verdiği röportajda Türkiye'deki insan hakları sorunlarına da dikkat çekti. Türkiye'yi terk eden Ruslardan Rapoport, “bürokratik bilinmeyenlerin” Rusları kısıtladığına dikkat çekerek özgürlüklerin kısıtlandığını söylüyor.

“Navalny'nin öldürülmesinin ardından Rusya'daki insanlar da onun anısını onurlandırmak için toplandı.” Rapoport, “İstanbul'daki Rus konsolosluğuna yaklaşamadık. Otoriter bir rejimi diğerine değiştirdik.” yorum yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir