Üçlü negatif meme kanserinde hızlı tanı ve doğru tedavi önemli – Son Dakika Sağlık, Türkiye Haberleri

Kanser Savaşçıları Derneği “Üçlü Negatif Meme Kanserinde Hasta Yolculuğu” isimli bilimsel araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Sert tarafından yürütüldü.

Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Belma Kurdoğlu Akgün, bu araştırmanın, üçlü negatif meme kanseri (TNBC) tanısı alan kişiler ve yakınlarının deneme tedavisi ve tedavi sonrasında karşılaşabilecekleri ihtiyaçlara çözüm üretmeyi amaçladığını söyledi. Araştırma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gürkan Sert, hastanın sağlığı açısından tıbbi tedaviler kadar teşhis, tedavi ve sonrasındaki psikolojik, ekonomik ve sosyal desteğin de önemli olduğunu vurguladı. Sert, hastalıklarıyla ilgili doğru bilgiye ulaşamayan veya eksik bilgi sahibi olan hastaların internet üzerinden sorgulamaya başvurabildiğini, bunun da çoğu zaman hayal kırıklığıyla sonuçlandığını söyledi.

10 YILDA BÜYÜK GELİŞME

Dahiliye ve tıbbi onkoloji uzmanı Prof., Kanser Savaşçıları Derneği'nin “Hasta Yolculuğu” araştırmasının özellikle üçlü negatif meme kanseri farkındalığı açısından önemine dikkat çekiyor. Dr Özlem Sönmez, şunları söyledi: “Klinik araştırmalarda son 10 yıla göre büyük ilerleme kaydettik. Üçlü negatif meme kanseri, hastalığın seyri ve tedaviye yanıt açısından diğer meme kanseri türlerinden farklılık gösterir. TNBC'li hastalar genellikle ailesinde kanser öyküsü olan genç kadınlardır. Ancak klinik araştırmalar, uygun hastaların yenilikçi tedavi seçeneklerine erişmesine olanak tanıyor. Erken teşhis için 20 yaşından itibaren manuel muayeneye başlanmalıdır. Ailede meme kanseri öyküsü varsa 40'tan başlayan mamografi yaşının 30'a çıkarılması gerekiyor” dedi.

'ÇÖZÜMÜ SOSYAL MEDYA'DA ARAMAYIN'

Profesör. Özlem Sönmez, kanser konusunda doğru bilginin önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Hastaların özellikle sosyal medya kaynaklarından, konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından oluşturulan tedavi yöntemlerini araması, teşhis ve tedavide telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Tedavi süreçleri. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir