Türkiye'nin en büyük 500 firmasının 100'ü gıda sektöründen

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu 2023 araştırması sonuçlarına göre, en büyük 500 şirket 24 sektöre ayrıldı.

Söz konusu araştırmada en fazla firma sayısına sahip sektör 100 firma ile gıda ürünleri oldu. Gıda sektöründeki firma sayısı bir önceki yıla göre 6 adet arttı. Bunu 74 firmayla gıda ürünleri, ana metal sanayi ve 47 firmayla otomobil, treyler ve yarı römork imalatı takip ediyor.

Listede kimyasal ve kimyasal ürünler üretiminden 35, elektrikli ekipman üretiminden 34, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin üretiminden 30, tekstil ürünleri üretiminden 26 ve kauçuk, plastik üretiminden 19 şirket yer aldı. ve kimyasallar. metal ürünleri imalatı sektörleri (makine ve teçhizat hariç).

İlginçtir ki tekstil sektörü listesinde yer alan firma sayısı 32'den 26'ya, kimyasallar ve kimyasal ürünler üretiminde faaliyet gösteren firma sayısı ise 40'tan 35'e düştü.

Listedeki diğer sektörler ve şirket numaraları

Elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemlerinin üretimi ve dağıtımı ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat imalatı 17, kağıt ve kağıt ürünleri 12, giyim 10, madencilik ve taşocakçılığı ile temel farmasötik ürünler ve farmasötik malzemelerin imalatı 9, bilgisayarlar, elektronik ve optik ürünler listede imalat 8 firma ile yer alırken, diğer ulaşım araçları imalatı ise 7 firma ile listede yer aldı.

Listede içecek ve ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) üretiminden 6 şirket, kok ve rafine petrol ürünleri, mobilya ve diğer imalat ürünleri üretiminden 4 şirket ve tütün ürünlerinden 2 şirket yer aldı.

Üretimden satışlarda ana metal sektörü ilk sırada yer alıyor

İSO 500 Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan şirketlerin üretim cirosunun 2023 yılında 2022 yılına göre yüzde 42,1 artarak 6,3 trilyon liraya ulaştığı belirtildi.

Listelenen firmalara bakıldığında, üretimden elde edilen ciroda 1.100 milyar lirayla ana metalurji sektörünün başı çektiği görülüyor.

İkinci sırada otomobil, treyler ve yarı römork üreten firmalar yer alırken, İSO 500 listesinde 47 firma yer aldı. Bu üretim firmalarının geçen yıl cirosu bin milyar lirayı aştı.

İSO 500 sıralamasında ilk sıralarda yer alan gıda sektöründeki 100 firmanın geçen yıl üretim cirosu 780,5 milyar lirayı buldu. Bunu 764,8 milyar lirayla kok ve rafine edilmiş petrol ürünleri üreten firmalar, 400,1 milyar lirayla elektrikli teçhizat üreten firmalar takip ediyor.

İstanbul 151 firmayla ilk sırada

İSO 500 şirketlerinin bağlı olduğu odalar incelendiğinde en büyük paya 151 şirket ile İSO sahip oldu.

İstanbul'u 45 kuruluşla Ankara Sanayi Odası, 38'er kuruluşla Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Kocaeli Sanayi Odası, 29 kuruluşla Gaziantep Sanayi Odası, 16 kuruluşla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve 16 kuruluşla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası takip etti. 14 kuruluşuyla Kayseri Sanayi Odası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir