Rusya vatandaşlığı alan 10 bin göçmen Ukrayna'daki savaşa gönderildi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, askerlik hizmetine kaydolmayan 30.000 yeni vatandaşın yakalanıp orduya katılmaya zorlandığını duyurdu.

REKLAM

Rus medyasına göre, Rus vatandaşlığı alan yaklaşık 10 bin göçmen, “özel askeri operasyonla” Ukrayna'ya gönderildi.

Rus haber ajansı Interfax'ın haberine göre, Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, yeni vatandaşlığa alınan göçmenlerin orduya yazılarak savaşa katılması gerektiğini söyledi.

Bastrykin ayrıca Ukrayna'da savaşmak üzere 10.000 civarında kişinin cepheye gönderildiğini de bildirdi. Rus vatandaşlığı almış ve orduya kaydolmamış 30.000 kişinin de yakalanıp zorla askere alındığını sözlerine ekledi.

Medyada yer alan diğer haberlerde, Kuzey Kore'nin Rus altyapısını yeniden inşa etmek için Ukrayna'nın işgal altındaki Donetsk bölgesine mühendis ve askeri personel göndereceği iddia edildi.

Güney Koreli yayın kuruluşu TV Chosun, bir hükümet yetkilisine dayanarak hazırladığı raporda, Kuzey Kore'nin Temmuz 2024 gibi erken bir tarihte mühendis ve asker göndereceğini söyledi.

Rusya, Ukrayna'yı işgal ettikten kısa bir süre sonra 2022'de Donetsk'i ve diğer üç bölgenin bir kısmını yasadışı bir şekilde ilhak etti.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Kuzey Kore personelinin Ukrayna'daki çatışmalara katılmayı planladığı yönündeki raporların “henüz incelenmediğini” söyledi.

ISW, kapalı bir ülke olan Kuzey Kore'den gelen teknik desteğin “Rusya'nın ön cephedeki gücünü hafifletebileceğini” söyledi.

Örgütün açıklamasında, bu desteğin işgal altındaki Ukrayna'da Rus askeri gücünün genişletilmesini destekleyecek diğer girişimler için kullanılabileceği belirtildi.

Kuzey Kore'nin Rusya'ya personel göndereceği haberi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Oleksandr Syrskyi'nin Donetsk bölgesindeki birlikleri ziyaret etmesinden bir gün sonra geldi.

Bölgedeki Kiev güçleri son aylarda Rusya'nın şiddetli hava ve kara saldırılarına maruz kalırken, Kremlin ordusu doğu ve kuzeydoğu Donetsk bölgelerini elinde tutan yorgun Ukrayna güçlerini süpürme girişimlerini hızlandırdı.

Güney Kore'den Rusya'ya uyarı

Güney Koreli hükümet yetkilileri, Rusya'nın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebilecek “hatalar yapmaması gerektiğini” söyledi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lim Soo-suk, Perşembe günü başkent Seul'de düzenlediği basın toplantısında Rusya'yı uyararak şunları söyledi: “Rusya, Kuzey Kore'ye olan bağımlılığından vazgeçmeli ve Konseyin BM güvenlik teşkilatının daimi üyesi olarak hareket etmelidir. “Öyle olacağını umuyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova da geçtiğimiz günlerde Güney Kore'yi Ukrayna'ya silah sağlamaması konusunda uyarmıştı.

Güney Kore'nin açıklaması, Rusya ve Kuzey Kore'nin bağlarını güçlendirdiği bir dönemde geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Haziran ortasında Kuzey Kore'ye yaptığı ziyaret sırasında Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile bir araya geldi.

İki lider, ülkelerin birbirlerini dış saldırılara karşı koruyacaklarını belirten bir savunma deklarasyonu imzaladı. anlaşma İmzalamıştı. Hem Rusya hem de Kuzey Kore Batı ile soğuk ilişkilerini sürdürürken her iki ülkeye de birçok yaptırım uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir