Protestoya dava: 'Öldüren deprem değil, çıkarcı sistem': 106 kişi yargılanıyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul Kadıköy'de 6 Şubat depremine dikkat çekmek amacıyla Barış ve Demokrasi İçin İş Güçleri, 26 Şubat 2023'te “Deprem değil, öldürdüğü kazancın aranma düzeni” sloganıyla bir basın açıklaması yaptı. ” ve Anadolu Başsavcılığı, gözaltına alınan 106 kişiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “2911 Sayılı Toplantı ve Demokrasi.” Davanın ilk duruşmasında dün “gösteri kanununu ihlal” suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

“NİYETİ OKUYARAK DAVA AÇARSINIZ”

DiSK İstanbul bölge temsilciliği, KESK İstanbul şube platformu, TMMOB, İKK ve İTO, duruşma öncesinde mahkeme önünde ortak basın açıklaması yaptı.

“Savcılar ne zamandan beri okuma kastıyla davaları kapatıyor?” sorusunu soran bildiriyi okuyan KESK Genel Sekreteri Sevgi Yılmaz, “Depreme, ölümlere, depremin yol açtığı kayıplara dikkat çekmek suçtur, devlet kurumlarını davet edin” dedi. böyle yaparak?” görevlerini yapar mı, afetlere karşı önlem alır mı, sağlam zemin üzerine güvenli şehirler mi kurar?” “Baskı ve tehditlere karşı vatandaş olarak hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğimizi de haykırıyoruz” dedi.

“SANIK KOLTUĞUNDA VATANDAŞIN ACILARINI YAŞAYAN İNSANLAR VAR”

Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya bazı sanıklar ve avukatları katıldı. Avukat kız kardeşi ve öğretmen eniştesini depremde kaybeden Mehmet Tok, savunmasında şunları söyledi: “Bugün kız kardeşim, eniştem ve 29 komşumuzun bulunduğu Rana apartmanında herhangi bir dava açılmamasına rağmen Kadıköy'de depremden 20 gün sonra kaybettiğimiz insanları anmak için “Deprem değil, iş sisteminiz öldürdü” diyenler hakkında açılan davaya 106 kişi katıldı. “İnsanlar yargılanıyor, her vatandaşın acısını bizzat yaşamış insanlar var” dedi. Basın açıklaması yapamadan tutuklandıklarını iddia eden Tok, olmayan bir eylemi işlemekle suçlandıklarını belirterek, “Bu saçmalıkla karşı karşıya kaldığımız için yas tutmamız engellendi” dedi.

Duruşma ERTELENDİ

Duruşmaya katılan diğer sanıkların ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, henüz ifadesi alınmayan sanıkların ifadelerinin alınması için duruşmayı 24 Aralık'a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir