Mısır: Gazze'de Filistinlilerin yaşadığı insani krizin tek sorumlusu İsrail'dir

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Samih Shukri, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın suçlamalarına yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanı'nın “Refah sınır kapısının yeniden açılması çağrısında bulunan ve Gazze Şeridi'ndeki insani krizden Mısır'ı sorumlu tutan” açıklamalarına yanıt veren Şukri, şu ifadeleri kullandı:


“Mısır, İsrail'in gerçekleri çarpıtma ve İsrail tarafında sorumluluktan kaçma politikasını açıkça kınıyor. Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin şu anda karşı karşıya olduğu insani krizden yalnızca İsrail sorumludur. Gazze Şeridi'nin yaşadığı emsalsiz insani krizden İsrail sorumludur. itibaren.” Mısır'ı sorumlu tutmaya yönelik umutsuz girişimlerini şiddetle kınıyoruz.”

Shukri, İsrail'in Refah Kapısı'nın Filistin tarafındaki kısmını kontrol etmesi ve sınır kapısı bölgesine yönelik saldırılarının yardım görevlileri ve yardım kamyonu şoförlerinin hayatını tehlikeye attığını vurgulayarak, “yardım yapılmamasının ana sebebinin bu olduğunu” söyledi. gelemiyorum.” Sınır kapısından girin.”

İsrail'e “işgalci bir güç olarak hukuki sorumluluğu üstlenmesi” çağrısı

Mısırlı bakan, İsrail'i “yardımların kendi kontrolü altındaki kara geçişleri yoluyla İsrail'e ulaştırılmasına izin vererek işgalci bir güç olarak yasal sorumluluk üstlenmeye” çağırdı.

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, paylaşımında

Katz şunları söyledi: “Dünya insani durumun sorumluluğunu İsrail'e yüklüyor, ancak Gazze'deki insani krizi önlemenin anahtarı artık Mısırlı dostlarımızın elinde.” Şu ifadeleri kullandı:

7 Mayıs'ta İsrail ordusu Gazze ile Mısır arasındaki sınır kapısı olan Refah'ı işgal etti. İsrail'in yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze'de gıda kıtlığı ve açlık her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Refah sınır kapısının İsrail güçleri tarafından işgal edilmesi ve kapatılması nedeniyle Gazze'ye giren insani yardım TIR'larının sayısında ciddi bir azalma olduğu iddia ediliyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 173 Filistinli öldürüldü, 79 bin 61 kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir