MHP'li Hilmi Durgun, İsrailli şirketle ticaretin “milli görev” olduğunu savundu! – Son dakika siyasi haberler

'güç için'İsrail ile ticaret' Tepkileri devam ederken dün MHP Antalya Milletvekili Hilmi DurgunAgrosel Tarım'ın şirketinin İsrailli Hayfa şirketinin Türkiye şubesi olduğu iddia edildi.

Sosyal medyadaki iddialara yanıt veren Durgun, şunları söyledi: “Sosyal medyada başlayan ve daha sonra ne yazık ki bazı bilgi sitelerinin araştırma yapmaya bile tenezzül etmeden mülk bulan bir Moro'ymuş gibi ifşa ederek başlattığı karalama kampanyasına ilişkin açıklamam şu şekilde.“Dedi ki:

İDDİALARI REDDEDİYORUZ

“Agrosel Tarım şirketi olarak kuruluşumuzdan bu yana (2002) yerli ve ithal TOHUM ticareti yapmadık.

Agrosel Tarım firması olarak gübre üretimi yapmakta ve ürettiğimiz gübreleri yurt içi ve yurt dışı pazara satmaktayız.

Maalesef ülkemizde gübre üretimi için gerekli hammadde mevcut değildir. Tarım Bakanlığımızın resmi bilgilerine baktığınızda göreceksiniz ki; Gübrelerin hammaddesini oluşturan azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) kaynaklarının neredeyse tamamı (%90) dünyanın farklı ülkelerinden ithal edilmektedir.

“TOHUM” DEĞİL, “GÜBRE”

Söz konusu Hayfa şirketi dünyanın önde gelen gübre hammaddesi üreticisi ve tedarikçilerinden biridir. Bir TOHUM şirketi değildir. Ayrıca ülkemizde genel müdürlükleri olmasına rağmen, ülkemizin farklı coğrafyalarında genel müdürlüklerine bağlı yüzlerce müşterileri bulunmaktadır.

Türk çiftçisinin bitkisel üretimin devamlılığı için gerekli olan gübre ve bitki besin maddelerine ulaşabilmesi için gübre hammaddesi azot, fosfor ve potasyumun ithal edilmesi veya ithalatçıdan temin edilmesi gerekmektedir.

“BU ULUSAL BİR GÖREVDİR”

Her türlü teknoloji, gübre, ilaç, tarım makineleri vb. Türk tarımının gelişmesi ve Türk çiftçisinin küresel kalite standartlarını yakalaması için gerekli. Onların ihtiyaçlarını karşılamak vatani bir görevdir.”

NE OLDU?

Gazeteci Metin CihanMHP Antalya Milletvekili Hilmi Durgun'un, İsrail'in dev tarım şirketi Haifa Group'un Türkiye şubesinin başkanı olduğu ortaya çıktı. Durumu ortaya çıkaran Cihan, X hesabından şunları paylaştı:Bildiğiniz gibi yerli tohumları yok ettiler, çiftçileri İsrail ve yabancı tohumları kullanmaya zorladılar. Peki İsrailli tarım devi Hayfa'nın Türkiye'deki iştiraki Agrosel'in sahibi kim? Milletvekili Hilmi Durgun. Yanılıyorsam lütfen beni düzeltin“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir