Malavi'de cumhurbaşkanı yardımcısını taşıyan askeri uçağın enkazı bulundu: Hayatta kalan yok

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Malavi Devlet Başkanı Yardımcısı Saulos Klaus Chilima'yı taşıyan askeri uçağın enkazının bulunmasının ardından Chilima ve beraberindeki 9 kişinin öldüğü doğrulandı.

REKLAM

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, dün gece radardan kaybolan askeri uçağın enkazının bulunmasının ardından aralarında yardımcısı Saulos Klaus Chilima'nın da bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Canlı açıklamasında Chakwera, tamamen tahrip olan uçaktan kimsenin hayatta kalmasının mümkün olmadığını söyledi.

Üçü mürettebat olmak üzere toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği uçakta, ülkenin eski cumhurbaşkanı Bakili Muluzi'nin eski eşi Şanil Dzimbiri'nin de yolcular arasında olduğu bildirildi.

Başkent Lilongwe'den kalkan uçağın, dün gece şehrin yaklaşık 370 kilometre kuzeyindeki Mzuzu'ya 45 dakikalık uçuşu sırasında radardan kaybolduğu açıklandı ve arama başlatıldı.

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera'nın ofisinden yapılan açıklamada, Chakwera'nın Bahamalar gezisini iptal ettiği belirtildi.

Chakwera, hava trafik kontrolörlerinin kötü hava koşulları ve görüş mesafesinin zayıf olması nedeniyle uçağa Mzuzu Havalimanı'na inmemesini ve Lilongwe'ye dönmemesini söylediğini, daha sonra uçakla temasın tamamen kesildiğini ve uçağın radardan kaybolduğunu söyledi.

Chakwera, araştırma çalışmalarına teknolojik destek sağlayan ABD, İngiltere, Norveç ve İsrail'den aldığı yardımlardan dolayı şükranlarını dile getirdi.

Grup, eski bir hükümet bakanının cenazesine katılmak üzere Mzuzu'ya doğru yola çıktı. Chilima Pazar günü Güney Kore'ye yaptığı resmi ziyaretten yeni dönmüştü.

Yolsuzluk suçlamaları

Saulos Chilima, hükümet ihalelerini etkileme karşılığında para aldığı için yolsuzlukla suçlandı, ancak suçlamalar geçen ay beklenmedik bir şekilde savcılar tarafından düşürüldü.

Bu durum, Chakwera yönetiminin yolsuzluğa karşı yeterince sert bir duruş sergilemediği yönünde eleştirilere yol açtı.

Yolsuzluk suçlamalarını reddeden Chilima, 2022'nin sonlarında tutuklandı ve birkaç kez mahkemeye çıktı ancak duruşma henüz başlamamıştı.

Chilima, Malavi'nin 2019 başkanlık seçimlerinde aday oldu ve üçüncü oldu.

Seçimi mevcut Devlet Başkanı Peter Mutharika kazandı ancak usulsüzlükler nedeniyle seçim Malavi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Chakwera seçimi ikinci sırada tamamladı.

Chilima daha sonra Chakwera'nın başkan seçildiği 2020 yeniden seçiminde Chakwera'nın kampanyasında yer aldı.

Afrika'da ilk kez, anayasa mahkemesi tarafından iptal edilen bir seçim sonucu, görevdeki cumhurbaşkanının yenilgisine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir