Londra Belediye Başkanı Sunak ve Biden'a Gazze konusunda seslendi

“Meydanda Ziyafet” etkinliği bu yıl 19'uncu kez İngiltere'nin başkenti Londra'nın ünlü Trafalgar Meydanı'nda düzenlendi.

Müslüman ülkelere ait yiyecek ve hediyelik eşyaların satıldığı, ülke kültürlerinin tanıtıldığı stantların kurulduğu meydanda farklı ülkelerden müzik ve dans grupları gösteri yaptı.

Etkinliğin ev sahibi Londra'nın Müslüman Belediye Başkanı Sadık Khan, meydanda toplanan binlerce kişiye yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu Ramazan, yüksek hayat pahalılığı ve Müslüman karşıtlığı (İslamofobi) nedeniyle çok zor geçti. ve Gazze'nin yok edilmesi.” dedi.


“Gazze'de akan kanın durmasını istiyoruz”

Gazze'de son 6 ayda 14 bini çocuk olmak üzere 34 bine yakın kişinin öldürüldüğünü belirten Khan, şöyle konuştu: “Tutukluların serbest bırakılmasını, kan dökülmesinin durmasını istiyoruz, ateşkes istiyoruz, silah satışlarının durdurulmasını istiyoruz” İsrail Başbakanı Rishi Sunak ve Başkan Joe Biden ise “Ölümleri durdurmak için nüfuzunuzu kullanın diyoruz” dedi.

Trafalgar Meydanı'nda düzenlenen şenlik etkinliğinin her dini gruptan insanı bir araya getirdiğini vurgulayan Khan, şöyle konuştu: “Bu büyük şehirde sadece inançlara hoşgörü göstermiyoruz. Onlara saygı duyuyoruz ve onları kabul ediyoruz. Toplumları bölmeye çalışanlar var. Onlar Müslümanları Yahudilere, Hinduları Sihlere karşı kışkırtmaya çalışıyorum.” “Meydandaki bayram tüm bu nefrete karşı en iyi aşı, en iyi panzehirdir.” dedi.

Khan, konuşmasının ardından her yıl olduğu gibi meydanda bulunan insanlarla selfie çektirdi. Khan, çekilen fotoğrafı eski ABD Başkanı Donald Trump'a göndereceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir