Kuantum bilgisayarlar 10 yıl sonra hayatımıza girecek

0

İlham veren teknoloji; Maddenin davranışını mikroskobik düzeyde inceleyen kuantum teorisi

On yıl içinde şimdiye kadar yapılmış en güçlü bilgisayar dünyadaki yerini alacak. “Sussex Üniversitesi”nde: http://www.sussex.ac.uk/newsandevents/? Id=28441 ile görevlendirilmiş uluslararası bir bilim insanı ekibi, ilk büyük ölçekli kuantum bilgisayarını oluşturmalarına olanak sağlayacak bir projeye girişti.

Kuantum bilgisayarlar, karmaşık sorunları klasik makinelerden çok daha hızlı çözebilecek.

Winfried Hensinger, Profesör, Sussex Üniversitesi, Kuantum Teknolojileri: “Bu teknolojinin sıradan bilgisayarlarla hiçbir ilgisi yok; Bu bilgisayar, dünyanın en hızlı süper bilgisayarının bile hesaplamasının bir milyon yıl alacağı sorunları kolaylıkla çözebilir.”

Kuantum hesaplama: Rüyayı kovalayan bilim adamları, böylesine güçlü bir makinenin bir futbol sahası büyüklüğünde olacağını söylüyor.

Sussex Üniversitesi Kuantum Teknolojileri Profesörü Winfried Hensinger şöyle açıklıyor:

“Bu, toplumu değiştirebilecek bir buluş ve kolay olmayacak. Kuantum bilgisayar yapmanın basit bir süreç olduğunu söylemiyoruz… Elbette, olabilecek tüm alanları belirledik.” Bu plandaki zorluklar ve çok makul bir teknolojik çözüm sunuyoruz.

Klasik bilgisayarlarda bit adı verilen bir bilgi birimi zamanla ancak 1 veya 0 değerine sahip olabilir; Bir kuantum sisteminde aynı anda hem 1 hem de 0 olabilir ve aynı anda birden fazla hesaplamaya izin verir.

Maddenin davranışını mikroskobik düzeyde inceleyen kuantum teorisi bu teknolojiye ilham veriyor.

Ünlü bilim adamları, özellikle Albert Einstein, onlarca yıldır kuantum fiziği hakkında tartışıyorlar. Şimdi ilk pratik uygulamalar meyvelerini vermeye başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket