İzmir Mühendisler Odası'ndan inşaatı devam eden “TOKİ” konutlarıyla ilgili açıklama: “Hayati tehlike yaratan imalat hataları görüldü” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odası (TMMOB) İzmir Şubesi (IMO), Aliağa'da devam eden TOKİ inşaatının fotoğraflarını paylaşarak yetkilileri göreve çağırdı.

“ÖZENSİZ VE DİKKATSİZ ÜRETİM…”

Oda'nın, önceden ihbar üzerine şantiyede inceleme yaptığını belirten basın açıklamasında, “Sismik kuvvetlerin etkisi altında, taşıyıcı elemanların alt ve üst birleşim yerlerinin kritik bölgelerinde potansiyel olarak ölümcül imalat hataları gözlemlenmektedir. Bu aksaklıkların uygulama hatalarından ve denetim eksikliğinden kaynaklandığına şüphe yoktur. TOKİ tarafından deprem riski taşıyan bir bölgede, düşük ve orta gelirli vatandaşların nitelikli konut ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen bu binaların dikkatsiz ve dikkatsiz üretimi, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilmektedir.” söylendi.

614 konut, 32 dükkan ve 1 cami inşaatında yapılan incelemenin ardından eksikliklerin endişe verici olduğu açıklandı.

Eksiklikler şu şekilde sıralandı:

“Deprem kuvvetlerinin etkisi altında kritik öneme sahip taşıyıcı elemanların alt ve üst uç birleşim yerlerinde hayati tehlike oluşturan imalat hataları gözlenmektedir. Bu kusurların uygulamadaki hatalardan ve kontrol eksikliğinden kaynaklandığına şüphe yoktur. Deprem tehlikesi altındaki bölgede, tesisin amacı vasıflı, düşük ve orta gelirli vatandaşlara hizmet vermektir. TOKİ'nin konut ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırdığı bu binalarda dikkatsiz ve tedbirsiz üretim, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir. Olası bir deprem sonrasında binanın çökmesi durumunda bu tür imalat hatalarının tespitinin çok zor, hatta imkansız olduğunu belirtmek, çalışanların mesleki yeterlilik belgeleri ve ürünleri teslim alan teknik personelin imzaladığı raporların incelenerek tüm sürecin mevzuata uygun olması sağlanmalıdır. “Bu koşullar sağlanmadığı takdirde onarılıp güçlendirilemeyen yerlerde yıkım ve yeniden yapım yoluna başvurulması kaçınılmaz olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir