İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria'daki El Faria mülteci kampına baskınlarını sürdürüyor

Bir gecede Batı Şeria'nın birçok şehir ve kasabasına baskın yapıp gözaltına aldıktan sonra yaklaşık iki saat kadar geri çekilen İsrail askerleri, El-Faria mülteci kampına yeniden baskın düzenledi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “İşgal güçlerinin Faria kampına düzenlediği baskının ardından 15 yaşındaki Mahmud İbrahim Nibrasi isimli çocuk şehit oldu, 5 kişi de yaralandı.” dedi.

Kampın altyapısı büyük ölçüde tahrip edildi

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Faria Kampı Halk Komitesi Başkanı Asım Mansur, AA muhabirine şunları söyledi: “İsrail işgal ordusu gece yarısı büyük bir askeri baskın başlattı. Askerler Filistinlilerin evlerini aradı ve çok sayıda kişiye zarar verdi. ” dedi.

İsrail askerlerinin kampın kanalizasyon, elektrik ve su hatlarını tahrip ettiğini iddia eden Mansur, sabahın erken saatlerinden itibaren elektriğin kesildiğini söyledi.

Mansur, gece baskınının başlamasından 5 saat sonra İsrail özel kuvvetlerinin kamptaki engelli merkezinin çevresine konuşlandırıldığını ve diğer İsrail güçlerinin kamptan çekildiğini söyledi.

Kamp savaş alanı gibi

Kamptan çekildikten kısa bir süre sonra İsrail güçleri, büyük bir asker kalabalığıyla birlikte Faria kampının tamamına yeniden baskın düzenledi.

Baskınların şu ana kadar devam ettiğini belirten Mansur, patlama ve silah seslerinin duyulduğu bu saatlerde kampta savaş yaşandığını, askerlerin Filistinlilerin evlerinin kapılarını kırarak içeri girdiğini söyledi.

Mansur, şöyle konuştu: “İsrail güçleri 7 Ekim'den bu yana kampa 4 büyük çaplı askeri baskın düzenledi. Baskınlarda 17 Filistinli öldürüldü, onlarca kişi gözaltına alındı ​​ve yaralandı.” dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistin topraklarını gasp eden İsrail güçleri ve İsraillilerin saldırılarında 7 Ekim 2023'ten bu yana hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 534'e yükseldi.

Batı Şeria'nın en küçük kamplarından biri olan El Faria mülteci kampında yaklaşık 8 bin Filistinli yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir