Isias Otel'de yakınlarını kaybedenler: Sanık olası kötü niyetle yargılanıncaya kadar davayı takip ediyoruz

6 Şubat depreminde 35 gencin hayatını kaybetmesini “Kıbrıs Türk toplumunun 1974'ten bu yana yaşadığı en büyük travma” olarak özetleyen aileler, İsias davası sanıklarının “olası kötü niyet” suçlamasıyla yargılanmasını talep ediyor.

REKLAM

6 Şubat depreminde yıkılan İsias Oteli'yle ilgili davanın ikinci duruşması 26 Nisan'da Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Grand Isias Otel'de voleybol turnuvası için kente gelen aralarında Kuzey Kıbrıslı öğrencilerin de bulunduğu 72 kişi hayatını kaybetti.

İlk duruşması 4 Ocak'ta görülen davada, 3'ü tutuklu 11 sanık hakkında 32 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Depremde yakınlarını kaybeden aileler, sanıkların kötü niyetten yargılanmasını ve dosyada adı geçen 7 devlet görevlisinin de sanık listesine eklenmesini talep ediyor.

Öğrencilerin anısını yaşatmak ve hukuk mücadelesini tek çatı altında yürütmek amacıyla Şampiyon Melekleri Yaşat Derneği'ni kuran Kıbrıslı aileler, tüm adli başvurulara başvuracaklarını söylüyor.

Sosyal medyada #isiasapartakdavamiz etiketiyle başlatılan kampanya ve “Adalete Işık Tutuyoruz” eylemiyle seslerini duyurmaya çalışan aileler, Cuma günü Lefkoşa sokaklarına çıkan son kişiler oldu.

Kuzey Kıbrıslılar, 6 Şubat'ta 35 gencin hayatını kaybetmesini “Kıbrıs Türk toplumunun 1974'ten bu yana yaşadığı en büyük travma” olarak özetliyor.

Depremde 13 yaşındaki oğlu Aras'ı kaybeden Murat Aktuğralı, euronews'e yargı sürecini ve zorluklarını anlattı.

Ailelerin tek beklentisinin adalete uygun kararlar alınması ve Türk yargısında “hukukun üstünlüğünü” görmesi olduğunu belirten Aktuğralı, hayatını kaybedenlerin geri dönmeyeceğini ancak benzer olayların yaşanmaması için mücadele ettiklerini söylüyor. gerçekleşmesinden.

4-7 Ocak tarihleri ​​arasında görüldü ilk duruşmada Otel sahibi Ahmet Bozkurt ve aile üyelerinin yanı sıra hayatını kaybedenlerin yakınlarının da aralarında bulunduğu 11 sanığı dinleyen mahkeme, bilirkişi raporlarının detaylı incelenmesi için duruşmayı 26 Nisan'a erteledi.

İddianamede, otelin ilk etapta rezidans olarak inşa edildiği, 2016 yılında binaya bir kat eklendiği, imar mevzuatına uyulmadığı ve inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğu ileri sürüldü.

Felaketin hemen ardından polis kontrolünde enkazdan örnekler topladığını ve mart ayında yasal işlem başlattığını iddia eden Aktuğralı, hazırlanan ikinci teknik raporun yetersiz olduğunu düşünüyor.

Aktuğralı'ya göre, savcılığın Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin yayınladığı ilk rapor doğrultusunda hazırladığı iddianamede, otelin yapısal kusurları, kaçak zeminleri ve eksik ruhsatları olduğu açıkça ortaya konuldu.

Ancak raporu yetersiz bulan mahkemenin talebi üzerine Gazi Üniversitesi ikinci bir çalışma yaptı.

Davacı, bu incelemenin 3 ay gibi kısa bir sürede aceleyle hazırlandığını ve eksik olduğunu ileri sürmektedir.

Aktuğralı, “Gazi Üniversitesi'nin hazırladığı rapor laboratuvar çalışmalarına dayanmıyor, yani ne demiri, ne çimentoyu inceliyor. Hiçbir teknik donanımı olmayan bir rapor. Sadece hipotezlere dayalı olarak hazırlanmış bir rapor.”

Öte yandan Aktuğralı, 26 Nisan'daki ikinci duruşmaya birkaç gün kala dosyaya 3 farklı bağımsız teknik rapor eklediğini ve cuma günü yapılacak oturuma siyasi isimlerin de yer aldığı geniş bir heyetle katılacağını belirtti.

Aktuğralı sözlerini şöyle sürdürdü:

REKLAM

“Mevcut iddianamedeki suçlamalara göre verilebilecek en fazla ceza 22 yıl. İyi hal gibi indirimlerle suçluların alabileceği en fazla ceza 7-8 yıl. Hangi ahlaka, hangi insanlığa, hangi ahlaka göre. hangi yasayı ekleyebilirsin?”

“Türkiye'de 1999 yılındaki Marmara depreminden sonra, deprem suçlularını cezalandırmak için 2004 yılında ceza hukukuna 'olası kast' terimi eklendi. Bu mahkemenin olası niyetleri, bu bir emsal oluşturacaktır.”

İsias Oteli davasında istedikleri sonuca ulaşamamaları halinde tüm hukuki yolları tüketeceklerini söyleyen mağdurlar, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz, son nefesimize kadar takipçisi olacağız, davayı sürdüreceğiz” dedi. çok kararlı.”

“Şampiyon Melekler Yaşatıyor Derneği” çatısı altında yeniden bir araya gelen Kıbrıslı aileler, kayıp çocuklarının anısını yaşatmak için sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyor.

Çocukların naaşları Kıbrıs'a götürülürken uçağın pilotunun “Şampiyon Melekler” ifadesini kullandığını belirten Aktuğralı, gelecek nesillere eğitim ve spor alanları oluşturmayı ve Gazimağusa'ya tam teşekküllü bir okul inşa etmeyi hedeflediklerini söyledi.

REKLAM

Depremde yakınlarını kaybedenler, İsias Otel davasında yargılanan mülk sahipleri ve binanın inşaatında emeği geçenlerin yanı sıra, Belediye, Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine açılan ayrı ayrı davalar da takip ediliyor. 'Şehirleşme ve AFAD.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir