Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Tasarruf Tedbirleri Genelgesine uyulmadığı iddialarına yanıt


Hazine ve Maliye Dairesi Başkanlığı, “Mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatmaya yönelik bakım ve onarımların, hizmetin devamı için gerekli ve verimlilik kavramına uygun olduğu bilinmektedir.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, hizmetin devamı için mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatmaya yönelik bakım ve onarımların gerekli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Dolayısıyla mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatmaya yönelik bakım ve onarımlar tasarruf genelgesinin kapsamına girmektedir.” dedi.

Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesine uyulmadığı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Bakanlığın tasarruf tedbirlerini açıklarken, gerçek dışı haberlerle genelgeye uymadığı ve söz konusu Cumhurbaşkanlığı genelgesinin tüm kamu kurumlarını kapsadığı algısını oluşturmak istediği, birçok alana ilişkin kuralların belirlendiği belirtildi. uygulanması için kurumlarda gerekli tedbirler alınmış ve uygulanması takip edilmiştir.

Basın bülteninde, verilerin Bakanlık tarafından oluşturulan bilgi sistemlerine kurumlar tarafından girildiği belirtiliyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

“Genelgenin temel amacı kamu sektörünün verimliliğini artırarak tasarruf sağlamaktır. Bu yaklaşımla kamuda deprem riski dışında yeni hizmet binalarının satın alınması, kiralanması ve inşasına izin verilmemektedir. Ancak hizmetin devamı için mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatacak bakım ve onarım ihtiyacı bilinmekte ve verimlilik anlayışıyla bağdaşmaktadır. Bu nedenle binaların ömrünü uzatacak bakım ve onarımlar genelge kapsamına girmiyor. Bakanlığımızın 2013 yılında faaliyete geçen Dikmen yerleşkesindeki tuvalet ve müştemilatların bakım ve onarımlarının yapılması zorunlu hale geldi. 1985. Ancak tasarruf genelgesinin bu tür çarpık haberlerle sabote edilmeye çalışıldığını bilmekte fayda var. “Genelgenin uygulanması hem kurumlarımız hem de Bakanlığımız tarafından dikkatle takip edilmeye devam edilecektir.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir