Güney Kore, düşen doğum oranını artırmak için umutlarını yüksek hızlı trenlere bağlıyor

Hızlı tren projesiyle başkentin dışına yerleşmeyi düşünen genç ailelerin seyahat sürelerinin kısaltılması amaçlanıyor.

REKLAM

Güney Kore, başkent Seul'ün merkezi ile banliyöleri arasındaki seyahat sürelerini kısaltacak yeni bir yüksek hızlı tren hizmetini başlatıyor. Yetkililer, projenin daha fazla genci şehir dışında bir ev sahibi olmayı ve çocuk sahibi olmayı düşünmeye teşvik edeceğini umuyor.

Great Train eXpress (GTX) adı verilen 134 trilyon won (99,5 milyar dolar) tutarındaki yer altı yüksek hızlı tren projesi, 2035 yılına kadar başkentin merkezini çeşitli dış bölgelere bağlayacak.

Cumartesi günü hizmete girecek hat tam olarak faaliyete geçtiğinde trenler saatte 180 kilometre hıza ulaşabilecek. Bu, GTX'i dünyadaki en hızlı yeraltı sistemlerinden biri haline getirecek.

Seyahat süreleri kısalacak

Başkan Yoon Suk Yeol, Cuma günü başkent Suseo'dan uydu şehir Dongtan'a otobüsle 80 dakikadan 19 dakikaya yolculuk süresini kısaltacak olan ilk hattın bir bölümünün açılışını yaptı.

Yoon, işe gidip gelme sürelerinin azaltılmasının “insanların sabah ve akşam aileleriyle daha fazla zaman geçirmesine olanak tanıyacağını” vurguladı.

Arazi Bakanı Park Sang-woo ayrıca GTX'in “insanlara işten sonra daha fazla boş zaman vermeyi” hedeflediğini söyledi.

Ancak bazı uzmanlar GTX'i eleştiriyor, zaten aşırı kalabalık olan başkente daha fazla insan çekeceğini söylüyor ve Güney Kore kırsalının yeniden canlandırılması gerektiğini vurguluyor.

Seul'de konut pahalı

Dünyanın en düşük doğurganlık oranına sahip Güney Kore'de başkentteki doğum oranı ülke ortalamasının bile altında. Hükümet her ne kadar sübvansiyonlarla yeni doğan sayısını artırmaya çalışsa da şu ana kadar pek başarılı olamadı.

Genç Güney Koreliler, nüfusun neredeyse yarısının yaşadığı Seul'de uzun yolculukları ve sıkışık, pahalı konutları, evlenmemenin ve aile kurmamanın başlıca nedenleri olarak gösteriyor.

Güney Kore'de ev sahibi olmak oldukça pahalıdır. Analistler, Seul'ün özellikle pahalı olduğunu ve bu durumun onu gelişmiş ekonomiler arasında ev fiyatları açısından metrekare başına en pahalı şehirlerden biri haline getirdiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir