Geleneksel İzmir Festivali “Üretmek Bize Yakışır” ile Bayındır'da çiçekler yeniden açtı – KÜLTÜR SANAT

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, 25. Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali'ne katıldı. Festival alanında coşkulu kalabalıkla bir araya gelen Başkan Tugay, şunları söyledi: “Güzellik üretmek, yaratmak bize iyi geliyor. Son seçimlerden sonra halkımız sadece İzmir'in değil Türkiye'nin her köşesinin dağlarını çiçeklerle süsledi. “Bunun bize yüklediği sorumluluğun bilincindeyiz. 25-28 Nisan tarihleri ​​arasında düzenlenen 25. Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali'nin açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Tüm sözlerimizi tek tek yerine getirmek için iş birliğimizi sürdüreceğiz” dedi. Bayındır Belediye Başkanı Davut Sakarsu'nun ev sahipliği yaptığı programda, İzmir Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mahir Polat, Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Bayındır Kaymakamı Emin Kaymak, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları Oda, kooperatif ve siyasi parti temsilcileri, kent konseyi üyeleri ve mahalle muhtarları hazır bulundu. “Milletimiz seçim sonrası Türkiye'nin bütün dağlarını çiçeklerle süsledi”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, ilçe girişinde kendisini karşılayan Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir ile birlikte festival alanına geldi. Kortej ve bando eşliğinde yürüyüş yapan Başkan Tugay, vatandaşlarda büyük ilgi gördü. Dört gün sürecek ve Bayındır'da renkli bir görüntü oluşturacak geleneksel festivalin açılış töreni, ilçe stadyumunda halk oyunları ve gösterilerle başladı. Çiçek üreticilerinin yanı sıra tarım sektörü başta olmak üzere farklı sektörlere ait stantların da açılacağı, konser, gösteri ve yarışmaların gerçekleştirileceği festivalin açılışını yapan Belediye Başkanı Cemil Tugay, şunları söyledi: “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bayındır'ı Türkiye'nin çiçek başkenti yaptı.”
Başkan Tugay, “Çiçekler doğanın bize sunduğu en güzel nimetlerden biridir. En özel günlerimizin en güzel hediyelerinden biri. Bir evin, bir bahçenin ya da bir balkonun çiçek sahibi olmasının ne anlama geldiğini gözlerinizi kapatıp hayal ederek anlayabilirsiniz. Böylesine özel ve değerli bir ürünün üretilmesi gerçekten Bayındır'a ve Bayındır halkına yakışıyor. Yıllar önce bu işe başlayan teyzemizi şükranla anmak isterim. O tarihten bu yana bu bağlılığı genişleterek bugünlere getiren herkesi de ayrıca tebrik ediyorum. Güzellik üretmek ve yaratmak bize düşüyor. Son seçimlerin ardından halkımız sadece İzmir'de değil, Türkiye'nin her yerinde dağları çiçeklerle süsledi. Bu güzel sonucun bize ne kadar umut verdiğini, geleceğe dair bize ne kadar sorumluluk verdiğini biliyoruz” dedi. “Sözlerimizi tek tek tutacağız”
Seçim öncesi olduğu gibi yeniden bir araya gelerek birlikte çalışacaklarını belirten Başkan Tugay, şöyle konuştu: “Bugün festivalde iş birliği yaptığımız Sayın Belediye Başkanımız Davut'u ve Bayındır Belediyesi'nin tüm çalışanlarını saygıyla selamlıyorum. Bayındır'ın, Küçük Menderes'in ve İzmir'in dört bir yanının daha iyi yaşam koşullarına sahip olması ve verdiğimiz tüm sözlerin bir bir yerine getirilmesi için önümüzdeki günlerde de işbirliğimizi sürdüreceğiz. Bayındır'da Çiçek Bayramı 25. kez kutlanıyor. Bir gün ellinci olacağına inanıyorum. Bugün aramızda olan çocuklarımızın bir gün 100. yaşını kutlayacaklarına inanıyorum. Bayındır'ımızın doğum günü kutlu olsun. “Birlik ve beraberliğimizin nice güzel günlerde devam etmesi dileğiyle” dedi. Başkan Tugay’a teşekkür
Festivale katkılarından dolayı Başkan Tugay'a teşekkür eden Bayındır Belediye Başkanı Davut Sakarsu, şunları söyledi: “Her yıl sabırsızlıkla beklediğimiz, ilçemizin kalkınmasına ve kalkınmasına katkı sağlayan çiçek festivalimizde bir arada olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Başladığı günden bu yana sosyal, kültürel ve ekonomik hayatımıza hız kazandıran festivalimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. “Altın yıllarını da görecek”
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasını hatırlatan Bayındır Kaymakamı Emin Kaymak, şunları söyledi: “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve hürmetle anıyorum. Bayındır, gümüş yılı diyebileceğimiz 25. yılını kutluyor. “Altın yıllarını göreceğine inanıyorum” dedi. “Çiçeği Türkiye’ye tanıttık”
Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Sümerkan da Bayındır'da çiçekçiliğin tarihçesini anlattı. Hikâyenin bir evde başlayıp diyarlara yayıldığını belirten Sümerkan, şöyle konuştu: “Çiçeği Türkiye'ye tanıtan Bayındırlılar oldu. Önce mahallede satmaya başladılar, sonra marketlere gittiler, büyüdü. Çiçeği tanıttılar. Bu bir gerçek. Biz iddialıyız; “Çiçeği Türkiye'ye tanıttık” dedi. Başkan Tugay ve renkli anlar
Açılışın ardından Başkan Tugay ile festival alanını ziyaret eden vatandaşlar arasında renkli görüntüler ortaya çıktı. Gösteriler eşliğinde stantlar arasında dolaşan Başkan Tugay, üreticilerle sohbet ederken, tüccarlarla da şakalaştı. Başkan Tugay daha sonra Bayındır Belediyesi'ne giderek Başkan Davut Sakarsu'yu makamında ziyaret etti. Tugay, AK Parti'den istifa eden Karahalilli Muhtarı Hasan Sarıyeri'ye de CHP rozeti taktı. Festivali ilçeye kazandıran en önemli sektör çiçekçiliktir.
Bayındır son yıllardaki artışla birlikte dış mekan süs bitkileri üretiminde ilk sıraya yerleşmiştir. İlçede bahçecilik sektöründe yaklaşık 5 bin kişi istihdam ediliyor. Kooperatifler aracılığıyla mevsimlik bitkiler, yer örtüleri, çalı ve ağaç grupları ve saksılı süs bitkileri üretilmekte ve yurt içi ve yurt dışında belediyelere, otellere, yerel yönetimlere, peyzaj firmalarına ve diğer kamu ve özel kuruluşlara satılmaktadır. Bayındır'da 1998 yılından bu yana çiçek festivali düzenleniyor. 8 yapımcının katılımıyla başlayan festival, artık Türkiye ve dünya çapında bilinen bir etkinlik haline geldi. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir