Fransa'da erken genel seçimlerin ilk tur sonuçları sol seçmeni şok etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Fransız tarihinde ilk kez aşırı sağcı bir parti seçimlerde birinci olurken, şoka uğrayan sol seçmenler Paris meydanında toplanarak aşırı sağın ikinci turda durdurulmasını talep etti.

REKLAM

Fransa'da başkent Paris'te Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının liderleriyle bir araya gelen sol seçmenler, ilk genel seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi'nin (RN) birinci çıkmasıyla hayal kırıklığına uğradı. seçimler.

Aşırı sağa karşı kitlesel bir protestoya dönüşen gösteriye katılan çok sayıda NPF seçmeni hayal kırıklığını dile getirirken, bazıları da ikinci turdan umutlu olduklarını vurguladı.

İlk sonuçlara göre, Sosyalist Parti (PS), Esnek Olmayan Fransa (LFI), Fransız Komünist Partisi (PCF) ve Yeşiller'den (EELV) oluşan Yeni Halk Cephesi (NFP) ittifakı aşırı sağda yer alıyor. Parti, dün yapılan erken genel seçimlerin ilk tur sonuçlarına göre Raduno Nazionale (RN) partisinin ardından ikinci sırada yer aldı.

Yeni Halk Cephesi seçmeni olan 22 yaşındaki Eugenie euronews'e şunları söyledi: “Kötü bir ruh halindeyim. Ağlamak istiyorum. Peki ya [protestoya gelecektim] Ya da evde oturup ağlardım. “Utanıyorum” dedi.

Eugenie'nin sözleri, meydanı dolduran birçok seçmenin ilk tur sonuçlarına ilişkin duygularını yansıtırken, kasaba meydanındaki gösteriye katılanların birçoğu da sonuçlar karşısında şok olduklarını söyledi.

Dün gece seçim sonuçlarını görmek için bir araya gelen Inflexible France (LFI) gençleri, bu sonucu beklediklerini ancak 7 Temmuz'da yapılacak seçimlerin ikinci turuna odaklandıklarını söyledi.

LFI üyesi 21 yaşındaki Jeroen Atputharajah euronews'e şunları söyledi: “Bir hafta içinde olabileceklerden korkuyorum… Ancak yetişmek için hâlâ bir haftamız var ve bu imkansız değil.”

Bütün gözler sol koalisyonun ikinci turunda

Brookings Enstitüsü'nde Fransa'yı inceleyen misafir araştırmacı Tara Varma, sonuçların sol koalisyon için iyi olduğunu ancak yine de aşırı sağın çok gerisinde kaldıklarını belirtti.

Varma,”[Sol ittifakın] “Hedef RN'yi geçmekti ancak bu henüz gerçekleşmedi” dedi.

Dün Paris seçimlerini açık farkla kazanan NFP adayı Sarah Legrain gazetecilere, ittifakın ikinci tura odaklandığını ve seçimlerin henüz bitmediğini söyledi.

Legrain, “Sorun ilk turda nasıl bir sonuç elde edeceğimiz değil, bu iki turun ortasında ne olacağıdır.” dedi.

Legrain, seçimin ikinci turundan emin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bence [yüksek] Hareketlilik ve katılım, oylamaya çok sayıda insanın, dezavantajlı mahallelerden insanların ve gençlerin katıldığını gösteriyor… İkinci turun sonucunu bu insanlar belirleyecek ve onlara şunu söylüyorum: Yeni için çoğunluğu bize getirin. Ön oy Popüler”

Sol ittifak partileri, aşırı sağa karşı “cumhuriyetçi cephe” çağrısında bulundu ve RN adayıyla çift yönlü bir yarış olması halinde adaylarını ikinci turdan çekeceklerini söylediler.

Başkan Emmanuel Macron'un adaylarının bu yarışların çoğunda üçüncü olma ihtimali daha yüksek olduğundan, Macron destekçilerinin yapacağı seçim ikinci turda önemli olabilir.

Başkanlık koalisyonu bir “cumhuriyetçi cephe” çağrısında bulunurken, Aurore Berge gibi bazı bakanlar seçmenleri RN'ye veya LFI'ye oy vermemeye çağırdı.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Fransa'nın La Reunion bölgesinden sol görüşlü bir üyesi olan Younous Omarjee, Euronews'e, koalisyonun RN'ye oy gitmemesi gerektiği konusunda net olduğunu söyledi.

Omarjee, “Fransa'da aşırı sağın iktidara yükselişine karşı koyma fırsatımız var ve bu mümkün. Bunun gerçekten mümkün olduğunu düşünüyorum.” dedi.

REKLAM

Fransa'da erken genel seçimlerin ilk tur sonuçları

Fransa'da erken genel seçimlerin ilk turunun galibi yüzde 34 oyla ilk sırayı alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi oldu. Böylece Fransa genel seçimlerinde ilk kez aşırı sağcı bir parti birinci çıktı.

Yeni Halk Cephesi (NPF) oyların yüzde 28,1'ini alarak ikinci sırada yer alırken, Macron'un Rönesans partisi liderliğindeki Cumhuriyet için Topluluk İttifakı oyların yalnızca yüzde 20,3'ünü aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir