ETF'ler talep getirdi mi? Bitcoin ile ilgili bu beş gerçeğe dikkat edin

Bitcoin (BTC), geleneksel piyasalara benzer şekilde yeni haftaya boğalar ve ayılar arasındaki çekişmeyle başlıyor.

En büyük kripto para birimi, geçmiş ve mevcut tüm zamanların en yüksek seviyelerini temsil eden 69.000 dolar ve 73.800 dolar civarında dirençle karşılaşabilir.

BTC'nin önümüzdeki birkaç gün içinde bu seviyeye ulaşıp ulaşmayacağı ana gündeme ve piyasa katılımcılarının karşılaşacağı çeşitli faktörlere göre belirlenecek.

Bunlar arasında Fed'in Mayıs ayı toplantı tutanaklarını açıklarken diğer tarafta ABD işsizlik verileri beklerken ABD ekonomi politikasından ipuçları yer alıyor.

BTC fiyat hareketi ile ilgili olarak, tüccarlar artık son haftalarda orta düzeyde bir düşük seviyenin gözlemlendiğinden daha eminler.

Cointelegraph bu hafta Bitcoin'i çevreleyen gündeme daha yakından bakıyor.

Bitcoin boğaları baskıyı tüm zamanların en yüksek seviyelerinin altında tutuyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den alınan verilere göre Bitcoin, Asya oturumu sırasında haftalık kapanıştan hemen önce yaklaşık 67.000 dolara geri döndü.

Bu kısa vadeli zayıflık, İran kaynaklı jeopolitik belirsizliğe eşlik etti ancak BTC/USD paritesi Mayıs ayında %10'luk yükselişini sürdürürken piyasalar bunu kısa sürede unuttu.

CoinGlass'tan gelen son veriler, BTC'nin genel direncinin çoğunluğunun 68.000 doların biraz altında olduğunu gösteriyor.

BTC tasfiye ısı haritası (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGlass

CryptoQuant katılımcısı IT Tech at X (eski adıyla Twitter) tarafından paylaşılan ek veriler, spot fiyat civarındaki tasfiye seviyelerini ortaya çıkardı.

BTC Tasfiye Seviyeleri. Kaynak ITTech/X

Son BTC fiyat hareketi hakkında yorum yapan piyasa katılımcılarının olumlu beklentileri var.

Popüler Kripto tüccarı Damus, “BTC'nin haftalık kapanışının güzelliği Ekim 2023'ten bu yana ilk yükselişli haftalık kapanış” dedi.

Crypto Damus, Bitcoin'in geçen haftaki kayıplarını silerek 66.210 dolardan kapandığından bahsediyordu.

BTC/USD haftalık grafiği. Kaynak Ticaret Görünümü

MNTrading'in kurucusu ve CEO'su Michaël van de Poppe, Bitcoin için yeni zirvelere doğru istikrarlı bir yürüyüşe olan güvenini yineledi.

Poppe, “Bitcoin muhtemelen bu aralıkta hareket etmeye devam edecek, büyük bir dalgalanma beklemiyorum” dedi.

“Konsolidasyonu ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru yavaş bir yükseliş hareketini beklemeyi tercih ederim.”

Toplam kripto para piyasası kapitalizasyon tablosu. Kaynak: Michaël van de Poppe/X

Van de Poppe, Bitcoin'in birikim aşamasında en çok zarar gören altcoinlerin bu süreçte “daha iyi performans göstermesini” bekliyor.

Ancak herkes bu görüşte değil. Hafta sonu tüccar ve yorumcu Credible Crypto, BTC/USD'yi 60.000 dolar veya daha azının beklediğine inandığını ifade etti.

ABD istihdam verileri, Fed'in haftanın makro manşeti

Geçtiğimiz haftanın aksine önümüzdeki günlerde ABD'den gelecek ekonomi raporları makro gündemin gündemini meşgul etmeyecek.

Fed bunun yerine üst düzey yetkililerin bir dizi konuşmasıyla ilgi odağı olacak.

Başkan Jerome Powell konuşmacılar arasında yer almayacak olsa da piyasalar hâlâ yöneticilerin geleceğe yönelik politikalara ilişkin ipuçları için kullandığı dili izliyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin faiz oranlarının tartışıldığı Mayıs ayı toplantısının tutanakları 22 Mayıs'ta yayınlanacak.

Dolayısıyla ABD'deki işsizlik başvuruları bu ay ve öncesinde görülen trendi sürdürerek riskli varlıklar için yeni bir dalgalanma dönemi yaratabilir.

Aynı zamanda dikkatler, hem ABD'de hem de başka yerlerdeki olumlu likidite koşullarına giderek daha fazla odaklanıyor.

Mali yorumcu Tedtalksmacro, son X içeriğinde sonuç olarak kripto para birimi boğa koşusunun “sona ermekten çok uzak” olduğunu öne sürdü.

Tedtalksmacro, M2 para arzının “likidite koşullarını hafifletmek için geniş bir artış alanı” göstermesiyle birlikte ilk likidite turunun başladığını kaydetti.

Tedtalksmacro, kripto para piyasası trendleri hakkında şöyle devam etti: “Likidite kesinlikle kripto para birimlerine (BTC ETF'ler) dönse de, girişlerin hızı henüz döngüsel yüksek seviyelere benzer seviyelerde değil.”

ABD M2 Para Arzı. Kaynak: Tedtalksmacro/X

Bitcoin ETF'leri BTC'ye “Yeni Güven”i Engelliyor

Tedtalksmacro, ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler) için nasıl güçlü bir geri dönüşün şekillenebileceğine dair ipuçları verdi.

Bitcoin'in Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana haftalardır hareketsiz kalan Spot ETF'ler yeniden ilgi görmeye başladı. Geçen hafta girişler neredeyse 1 milyar dolara ulaştı.

Tedtalksmacro, “Fiyat arttıkça bunların da yükselmesini ve tradFi'nin varlığa olan güvenini bir kez daha yenilemesini bekliyoruz” dedi.

Kripto para derecelendirme portalı Apollo'nun CEO'su Thomas Fahrer geçen hafta “Bitcoin ETF'leri bugüne kadar 21.700 BTC (1,5 milyar dolar) satın aldı” dedi.

“Bu, madencilerden gelen yeni Bitcoin arzının 3 katı.”

Bitcoin ETF'lerinin net akışları. Kaynak: Thomas Fahrer/X

ABD spot ETF'leri tek başına şu anda toplam BTC arzının yaklaşık %2,8'ini elinde tutuyor.

Bitcoin'in döviz rezervleri yedi yılın en düşük seviyesinde

Bitcoin talebi söz konusu olduğunda borsadaki BTC rezervlerindeki düşüş bir hikaye anlatıyor.

Sosyal medyada dolaşan yeni veriler, büyük ticaret platformlarındaki Bitcoin miktarının 2017'den bu yana en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Bu, CryptoQuant'tan gelen verilerle geliyor ve bu da sayıyı 19 Mayıs itibarıyla 1,9 milyon BTC'ye getiriyor. Bir yıl önce bu rakam yaklaşık 400.000 BTC daha yüksekti.

BTC rezervlerinin ticaretini yapın. Kaynak: CryptoQuant

Fahrer, “Tam da ikinci bir ETF akışı dalgasının zamanı geldi” yorumunu yaparak, “talep şokları” ve “esnek olmayan arz” kombinasyonunun önümüzde olduğuna işaret etti.

“Boğa piyasasının zirvesinde olduğu 2021 yılında, döviz rezervlerinde yaklaşık 2,7 milyon Bitcoin tutuldu ve Bitcoin ticareti yaklaşık 69.000 dolardan gerçekleşti. Üç yıl sonra rezervler yaklaşık 2 milyon Bitcoin'e düştü, ancak ticaret fiyatları tarihi yükseklere yaklaşıyor. ” Bu arada, CryptoQuant'ın katkıda bulunan analisti geçen hafta Quicktake piyasa güncellemelerinden birinde şunları yazdı.

“Son yarılanma, potansiyel yeni madenci arzını etkili bir şekilde yarıya indirdi ve yeni Bitcoin'in satış yoluyla pazara girme olasılığını önemli ölçüde azalttı. Bu dinamikler göz önüne alındığında, Bitcoin'e yönelik düşüş eğilimini sürdürmek zorlaşıyor.”

Sürdürülebilir açgözlülük mü?

Kısa vadeli piyasa hissiyatı için cesaret verici bir işaret olabilecek şekilde, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi mevcut BTC fiyat artışında aşırı uçlara gitmiyor.

Genel kripto para duyarlılığının sürdürülebilirliğini belirlemek için bir dizi faktör kullanan endeks şu anda 70/100 seviyesinde.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

İbre “Açgözlü”nün üzerinde olsa da bu rakam, Bitcoin'in Mart ayında 90/100'e ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyelerine yolculuğu sırasında görülen aşırı seviyelerden çok uzak.

Santiment ise Ocak ayından bu yana en yüksek yükseliş hissinin Bitcoin'de oluştuğunu tespit etti.

“Çarşamba günü 66.000 doların (ve şimdi 67.2000 doların) üzerindeki sürpriz rallinin ardından yükseliş hissi Bitcoin'e doğru kaydı.”

Santiment, olumlu eğilimin devam etmesi için alıcılardan gelen “FOMO”nun düşük kalması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin, Chainlink duyarlılık analizi. Kaynak: Santiment/X

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir