Downing Street 10 numaranın fare patronu Larry 13 yaşına girdi ve 6 başbakan atadı.

Eski başbakan David Cameron döneminde 15 Şubat 2011'de 4 yaşında bir hayvan barınağından evlat edinilen Larry, görevdeki 13'üncü yılını doldururken 6 başbakanlık yaşadı.

REKLAM

Geçen perşembe günü yapılan tarihi genel seçim, İngiltere'de 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarına son verdi.

Cuma günü eski Başbakan Rishi Sunak, koltuğunu ve İngiltere başbakanlarının bulunduğu Downing Street 10'u seçimi kazanan İşçi Partisi lideri Keir Starmer'a devretti. İngiliz siyasetindeki köklü değişimin ardından İngiltere Başbakanı'nın Downing Street 10 numaradaki ofisinde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; Elbette ofisin maskotu olan Larry hariç.

Resmi unvanı “Şef fare” olan, Downing Street 10 numaranın dost canlısı kedisi Larry, görevdeki 13. yılını tamamladı ve görevini yeni başbakanla paylaşmaya hazırlanıyor.

Yeni ofis arkadaşına şimdiden sıcak bir tebrik mesajı gönderen Larry, resmi olmayan mesajını da paylaştı: “Saat 11'de, akşam yemeğini de 15:00, 17:00 ve 19:00'da yiyorum, bol miktarda atıştırmalık da var. esinti” dedi.

15 Şubat 2011'de eski başbakan David Cameron döneminde dört yaşındayken bir hayvan barınağından evlat edinilen Larry, altı başbakandan sağ kurtuldu.

Başbakanlık resmi internet sitesinde yayınlanan biyografisine göre, kedi fare yakalama yeteneğinden dolayı seçildiği vurgulanıyor. Başbakanlık konutu ve makamı tarihinde ilk kez kendisine “Baş Fare Yapımcısı” unvanı verildi.

İngiliz siyasetinin sevimli yüzü Larry, Cameron döneminden sonra Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss ve Rishi Sunak gibi muhafazakar isimlerin liderliğindeki hükümetlerin çalkantılı dönemlerinde görev yaptı.

İngiltere'de siyaset her zaman aktif olsa da Larry'nin istikrarın direği olmaya devam edeceği açık.

Ancak Şef Fare yakında uygun bir arkadaş edinebilir. Çünkü Starmer'ın ofise yerleştiğinde yanına alması gereken JoJo adında bir kedisi var.

Siyasi analistler, Larry'nin çalkantılı bir dönemde başbakanın halkla iletişiminde önemli bir rol oynadığını ve Downing'in 10 Numaralı Takımının halka yakınlaştırılmasında etken olduğunu söylüyor.

@Number10cat adında resmi olmayan bir Twitter hesabı da bulunan Larry'nin 885.000'den fazla takipçisi var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir