Dijital telif hakları mevzuatı için kritik toplantı

TBMM Dijital Medya Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, CNN TÜRK'te dijital telif hakkı yasasıyla ilgili şunları söyledi: “Dijital telif haklarına çok önem veriyoruz, CNN TÜRK aracılığıyla da müjdeyi vereyim. Bu yayında Google temsilcileriyle tekrar konuştuk. Haziran ayında parlamento komisyonumuzla gelecekler.” “Bu konuda iş birliği yapacağız. Bu çalışmaları yakından takip edeceğiz” dedi.

TBMM Dijital Medya Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, CNN TÜRK'ün canlı yayınında hem dijital telif hakkı yasasına hem de TikTok'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Yayman'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

DİJİTAL TELİF HAKKI

“Bu dijital telif meselesi dünyada da çok önemli, Türkiye’de de çok konuşulan, tartışılan konulardan biri. CNN TÜR stüdyolarına geldiğimde bunu kişiselleştirip somut bir örnek vermek gerekirse. Pek çok arkadaşımız ve yayıncımız ekran karşısında çalışıyor, yayın hazırlığı yapıyordu. Buna birçok kişinin katkısı varken, herhangi bir dijital medya yayınınızı alıp kendi yayını gibi kullanmaya başlıyor, asıl sorun ne oluyor? bir medya kuruluşunun yayınının izinsiz kullanılmasına neden olur mu?

Çalışanlarına emek vermeyen, hiçbir yaratıcı çaba ve katkı sağlamayan medya kuruluşları, içeriğinizi satın alır ve başka yerde kullanmaya başlar. Sonra ne olur? Daha sonra reklam geliriniz o yayını zahmetsizce satın alıp kullanan başka birine gitmeye başlar. Buna kelimenin tam anlamıyla iş hırsızlığı denir.

Bu kez kurumlar ve büyük işletmeler bu emek hırsızlığı karşısında kan kaybetmeye başlıyor. Reklam gelirleri buraları ayakta tutuyor. Masrafları kısmaya başlarsınız.

HAZİRAN'DA KRİTİK TOPLANTISI

Dijital telif haklarına çok önem veriyoruz ve bu müjdeyi de CNN TÜRK aracılığıyla vereyim. Bu yazıya gelmeden önce Google temsilcileriyle tekrar konuştuk. Haziran ayında gelecekler. Bu konuda Meclis komisyonumuzla işbirliği yapacağız. Bu çalışmaları yakından takip edeceğiz.

Bu hafta çarşamba günü telif haklarıyla ilgili tüm paydaşların dijital yazarları bir araya getireceği bir sonraki komisyonumuzda hem Rekabet Kurumu uzmanlarının hem de Telif Hakları Genel Müdürümüz Erkin Bey'in buluşacağı bir komisyon toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu dijital telif hakkı sorununu hızlandırmak istiyoruz. Bu konuda asla çifte standardı kabul etmiyoruz. Komisyonumuz çarşamba günü toplanacak.

Meclis tatilden önce ayrılır mı bilmiyorum, yaz döneminde Meclis gündemini hazırlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

TİKTOK YASAKLANACAK MI?

Bu TikTok meselesi artık ulusal güvenlik meselesi haline geldi. Buradaki paylaşımları veya içerikleri asla kabul etmiyoruz. Bunlar ne geleneklerimize, ahlakımıza, dinimize, toplumsal değerlerimize, ne de evrensel ahlaka uygundur. Maalesef TikTok Türkiye için ulusal güvenlik meselesi haline geldi.

Sokakta çok ciddi bir tepki var. Bu tepkiyi görelim. Bu asla kabul edilemez. Bir annenin çocuğuyla ilgili sözleri amacının ötesinde, haddini aşan ve asla kabul etmeyeceğimiz sözlerdir… Çok çirkin sözlerdir. Bunun aslında TikTok'un algoritması tarafından engellenmesi gerekiyor. Engellendi… Bu içeriğin aynı zamanda buharlaşması da gerekiyor.

TikTok başlı başına bir sorun alanıdır. Yapıcı olmaktan ziyade yıkıcı etkileri vardır. Ama şunu söylemeliyim ki hem kişisel olarak hem de parti olarak sansüre ve yasaklara karşıyız, bunları kabul etmiyoruz. TikTok'un kapatılması konusunda kamuoyunun tutumu çok net.

Bu konuda her zaman ne söylüyoruz? Bir yanda özgürlük, diğer yanda güvenlik. Bunu özgürlük ve kamu düzeni arasındaki denge olarak söyleyebiliriz. Bir yandan kişilik hak ve özgürlükleri çok önemlidir. Ama öte yandan tüm bu unsurlar arasında bir denge bulmamız gerekiyor: Aileyi korumak, çocukları korumak, müstehcenliğin önlenmesi, fuhuşun önlenmesi, kadın ticaretinin önlenmesi, milli güvenliğe zarar verecek uygulamaların ortadan kaldırılması ve toplumsal düzenin sağlanması. Dediğim gibi biz yasaklara ve sansüre karşıyız ama bir yandan da ailemizi korumak bizim için kırmızı çizgidir. Çocuklarımızın korunması öncelikli bir konudur. Yani dijital medya mahremiyetin tamamen ortadan kalktığı bir platforma dönüştü. Bunu asla kabul etmiyoruz. Biz konunun takipçisiyiz.

“TikTok günah keçisi mi yapılıyor?” HAYIR. “Özgürlük ve halk arasında bir denge kurmamız gerekiyor.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir