Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK MYK partisine net mesajlar verdi: “Ya hatalarımızın farkına varıp telafi edeceğiz, ya da…”

31 Mart yerel seçim maratonu sona erdi. CHP'nin önde gittiği seçimlerde AK Parti birçok il ve ilçe belediyesini kaybetti. Seçimin ardından AK Parti'de AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun olağanüstü toplantısı yapıldı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, toplantının gündemindeki tek maddenin seçim olacağını söyledi. Toplantıda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başkalarından hesap sormadan önce kendimizden hesap soracağız” dedi.

Sandığa gitmeyen seçmenleri bildirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Yürütme Kurulu'nda yaptığı konuşmada seçimlerden kaynaklanan tabloyu özetledi ve AK Parti'nin oylarının yüzde 44,3'ten yüzde 35,5'e, Cumhur İttifakı'nın oylarının ise yüzde 51,6'dan yüzde 40,5'e düştüğünü belirtti. Dikkat çekti. Partinin ciddi bir oy kaybı yaşadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun temel nedeninin 10 ay önce AK Parti'ye oy veren seçmenin bu kez sandık başına gitmemesi olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 seçimlerinde katılım oranının 2019 seçimlerine göre 6 puan düştüğünü, bu 6 puanlık düşüşün büyük çoğunluğunun AK Parti seçmeni olduğunu söyledi.

31 Mart seçimlerinde AK Parti'ye destek verenlerin oy kullanmamasının nedeninin hem örgütten hem genel merkezden hem de adaylardan kaynaklandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday seçim süreci de dahil olmak üzere bunların enine boyuna tartışılması gerektiğini vurguladı. bu konuda gerekli her türlü tedbirin alınacağını ifade etti.

LİSTELENEN DİĞER FAKTÖRLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandıkta milletin öfkesine neden olan diğer etkenleri şöyle sıraladı: Kovid-19 salgınıyla başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşıyla daha da kötüleşen enflasyon baskısının yanı sıra hayat pahalılığını da sıraladı.

Erdoğan, personeline gönderdiği mesajda, yüksek enflasyon nedeniyle en çok refah kaybına uğrayan kesimin emekliler olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “İl ziyaretlerimizde zaten emeklilerimizden gelen şikâyetleri görmüştük. Bütçe disiplinini bozmadan, bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin liralık ödeme, yüzde 50'ye varan maaş zamları ve diğer tedbirlerle üzerimizdeki bu baskıyı hafifletmeye çalıştık; Ama başarılı olamadık.” kararını verdi.

“Maalesef bazı insanları ikna edemiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Maalesef Gazze krizi gibi elimizden geleni yaptığımız, bedelini ödediğimiz bir konuda bile siyasi saldırıları püskürtemedik, bazı çevreleri ikna edemedik. Bunların artıları da eksileri de değerlendirmelerimizi mutlaka yapacağız” dedi. dedi.

Toplantıda “kibir hastalığına” dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu: “Buradan başlayarak; İl, ilçe ve kent teşkilatlarımızı, belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi ve hatta bürokrasiyi ilgilendiren bir sorunla karşı karşıyayız. Ancak milletin bağrından doğan bir siyasi partinin en büyük düşmanı vatandaşla arasına duvar örmesidir. Bu partide hiç kimsenin konumu ne olursa olsun “rastgele” olmadığını milletimize göstereceğiz. Elbette bu özeleştiri sürecinde ittifak olarak girdiğimiz ve kaybettiğimiz il ve ilçelerin yanı sıra Amasya gibi iki parti olarak ayrı ayrı girdiğimiz il ve ilçelerin durumunu da tartışacağız. Kütahya'yı, Kırıkkale'yi, CHP'yi ele geçirdiler.” altını çizdi.

“Kuruluşumuzdan sadece 15 ay sonra bizi iktidara layık gören milletimiz, bundan 10 ay önce partimizi açık ara seçimlerin galibi ilan etmiş, bugüne kadar katıldığımız tüm seçimlerde hep yanımızda olmuş ve kısacası 22 yılda 17 kez sandıklarımızı havaya uçurdu, 31 Mart'ta bizi CHP'ye atadı: “Neden arkasına ittiğini çok iyi analiz etmemiz lazım.” Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirmesini yaparken, bunun sadece oy kaybı değil, aynı zamanda kan ve ruh kaybı olduğunu söyledi.

erdoğan4

“KENDİM DE DAHİL…”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda milleti suçlamanın ancak aciz ve umursamazların yöntemi olabileceğine dikkat çekerek, “Millette hata, kusur, hata aramak asla geleneğimizde yoktur.” Biz siyasi hayatımızda hiçbir zaman böyle bir yola başvurmadık, şimdi de başvurmayacağız. Açıkçası ben dahil bu masada oturan hiçbir arkadaşım 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamaz. Başkalarını düşünmeden önce kendimizi düşüneceğiz. “İğneyi kendinize, iğneyi başkasına batırmanızı istiyorum.” dedi.

Şehirlerde görülen oy kayıplarının tek bir nedene ve başlığa indirgenmesinin “basitleştirileceğini” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'ı kendi kadrosuna başarı örneği olarak gösterdi.

“Nerede bir eksiklik, bir hata, bir niyet, bir ihanet varsa onu gidermek bizim görevimizdir. Aksi takdirde Allah korusun, daha büyük felaketlerin, daha büyük kayıpların yaşanmasının önüne geçemeyeceğiz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında milletin verdiği mesajın çok net olduğunu söyledi.

“YA KALKACAĞIZ YA DA GÜNEŞİ GÖREN BUZ GİBİ İNMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Ya hatalarımızın farkına varıp yolumuzu düzelteceğiz, ya da güneşte buz gibi erimeye devam edeceğiz. Ya işimizi baştan sona kusursuz yaparız, ya da çok daha yüksek bir bedel ödemekten kurtulamayız. Ya milletimizle olan sevgi köprülerimizi güçlendireceğiz, ya da eleştirdiğimiz partilere benzemekten kendimizi alamayacağız. “Kim olursa olsun, 22 yıllık tecrübenin, 22 yıllık zorlu mücadelenin heba edilmesine izin veremeyiz, vermeyeceğiz.” Konuşmasını bir mesajla noktaladı.

VATANDAŞLARLA BİRLİKTE

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da iftar sonrası barda vatandaşlarla buluştu.

AA-20240402-34166890-34166889-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ANKARADA_BIR_KAFEDE_VATANDASLARLA_SOHBET_ETTI

AA-20240402-34166890-34166885-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ANKARADA_BIR_KAFEDE_VATANDASLARLA_SOHBET_ETTI

AA-20240402-34166890-34166884-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ANKARADA_BIR_KAFEDE_VATANDASLARLA_SOHBET_ETTI

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Protestolar sırasında silahlar ortaya çıktı, askerler şehre indiProtestolar sırasında silahlar ortaya çıktı, askerler şehre indi
Tayvan'da 7,4 ve 6,4 büyüklüğünde deprem! Tayvan'da 7,4 ve 6,4 büyüklüğünde deprem!
Komşu dehşeti!  Karı-kocayı kurşunla vurduKomşu dehşeti! Karı-kocayı kurşunla vurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir