BM konuşmacıları üye ülkelere 'Gazze'de devam eden soykırımı durdurma' çağrısında bulundu

BM Sağlık Hakkı Özel Raportörü Tlaleng Mofokeng ve Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze'de yaşananlara ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa hastanesine düzenlediği baskını ve hastanenin iki hafta süren kuşatma sonrasında yıkılması ve burada meydana gelen ölümler kınanarak, şu ifadelere yer verildi:


“Birleşmiş Milletler üyesi devletleri, Gazze'de devam eden soykırımı durdurmak için ellerindeki tüm gücü kullanmaya çağırıyoruz. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde sivilleri katletmesi bizi dehşete düşürüyor. Dünya bunun farkındadır” Kurbanları tarafından eşzamanlı olarak dünyaya sergilenen “savaş kanunları” İsrail için anlaşılmazdı.” “İlk meşru soykırıma tanık oluyoruz.”

Açıklamada, Gazze'deki sağlık altyapısının kasıtlı olarak tahrip edilmesinin bitkin ve travma yaşayan nüfusu yok edecek koşulları yarattığının altı çiziliyor ve BM üye devletlerine insani yardıma etkili erişim ve etkilenen nüfusun ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerinin sağlanması çağrısında bulunuluyor. Gazze'deki bu trajik davada insanlar.


Birleşmiş Milletler Özel Raportörleri

BM Özel Raportörleri, “İnsan Hakları Konseyi Özel Mekanizmaları” olarak bilinen sürecin bir parçası olarak biliniyor.

BM insan hakları sistemindeki özel amaçlı bağımsız mekanizmalar, Konseyin belirli bir ülkenin durumunu veya dünyanın diğer yerlerindeki tematik konuları ele alan bağımsız bilgi toplama ve izleme mekanizmaları olarak öne çıkmaktadır.

Kurum bünyesinde yer almayan özel mekanizmalardan uzmanlar çalışmalarını gönüllü ve bağımsız olarak yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir