BM Komiseri General Lazzarini: Gazze'de son 4 günde 4 okul vuruldu – Son Dakika Dünya Haberleri

Filistinli yetkililerden dün yapılan açıklamaya göre, Han Yunus kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okulun girişine düzenlenen saldırıda en az 29 kişi hayatını kaybetti.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini Saldırının son 4 gün içinde okula düzenlenen 4'üncü saldırı olduğunu vurgulayan, “Savaşın başlangıcından bu yana Gazze'deki UNRWA okullarının üçte ikisi vuruldu, bazıları bombalandı, birçoğu da ağır hasar gördü. Okullar, çocuklar için güvenli eğitim ve umut mekânlarından, aşırı kalabalık barınaklara ve çoğunlukla ölüm ve sefalet mekânlarına dönüştü. Dokuz ay boyunca gözetimimiz altında acımasız ve bitmek bilmeyen cinayetler, yıkımlar ve çaresizlikler devam etti. “Gazze çocuklara göre bir yer değil” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell açıklamada, “Han Yunus'ta ailelerin yaşadığı bir okul IDF tarafından bombalandı ve düzinelerce insanın öldürüldüğüne inanılıyor. Masum siviller bu çatışmanın asıl yükünü daha ne kadar çekecek? Uluslararası hukukun tüm ihlallerini kınıyoruz: Sorumlular eylemlerinden sorumlu tutulmalıdır. Mahsur kalan yüzlerce sivilin kurtarılması, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve gerekli insani yardımın sağlanması için acil ateşkesin sağlanması zorunludur.” Dedi.

NE OLDU?

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başladığı 7 Ekim'de İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin kuzeyine çok sayıda hava saldırısı düzenledi ve binlerce sivilin ölümüyle sonuçlandı. Hava saldırılarından kaçan siviller Refah bölgesine yönelirken, insani yardım kuruluşları da burada tesisler kurmaya ve sivillere destek vermeye başladı.

Savaş, Şerit'in kuzeyinden güneye doğru ilerlemeye başladı ve Han Yunus'a ulaştı. Hava saldırılarının ardından Han Yunus şehrinin büyük bir kısmı harabeye döndü. İsrail Başbakanı Binyamin NetanyahuKendisi sık sık, Refah'taki Hamas taburları “yok edilmeden” ve İsrail ordusunun Refah'ta operasyonlara başlamaması durumunda savaşın bitmeyeceğini ifade ediyordu.

Bu kapsamda insani yardım kuruluşları ve uluslararası kuruluşların tüm uyarılarına rağmen Refah'taki sivillere tahliye emri verildi. Refah'a sığınan Gazzeliler, saldırılardan büyük zarar gören Han Yunus'a geri dönmek zorunda kaldı ve hasar gören BM tesislerine sığındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir