Bakan Kacır'dan KOBİ'lere müjde: KOBİ'lerimize 300 milyon euro finansman teklif ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit eden, dijital dönüşüm analizi ve olgunluk değerlendirmesi yaparak yol haritası oluşturan KOBİ'lerimize 300 milyon euro tutarında finansman sunuyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) Ankara'da düzenlediği “KOBİ Dijital Dönüşümü Destekleme Programı”na katıldı. Burada konuşan Bakan Kacır, dünyanın teknolojik gelişmelerin küresel güç dengesini ve rekabetçi rekabeti yeniden tanımladığı bir döneme girdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, robotik gibi yenilikçi teknolojiler uygulamalarımıza yön verecek. Bu yeni dönemde günlük yaşamın davranışları ve karar verme mekanizmaları.” “Bu teknolojileri iş modellerine uyarlayarak dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştirmek, şirketlerin müşterilerine etkin, verimli ve hızlı hizmet sunmalarının anahtarı haline geldi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sanayicilerimize ve işletmelerimize dijital dönüşümlerinde destek oluyoruz. dönüşüm yolculuğu” dedi.

'22 YILDA 47 MİLYAR LİTRE İLE 9 BİN 500 PROJEYE DESTEK SAĞLADIK'

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) aracılığıyla dijital dönüşüm alanında son 22 yılda 9 bin 500 projeye yaklaşık 47 milyar lira destek sağladıklarını kaydeden Kacır, şöyle konuştu: “Sanayiye geçiş programımız teknoloji odaklı, Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin milli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesine yönelik hayata geçirdiğimiz bir projemiz var.” Bu program kapsamında şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu dijital dönüşüm çözümlerinin araştırma ve geliştirme aşamasından seri üretime kadar geliştirilmesine ve üretilmesine destek oluyoruz. Program kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Dijital Dönüşüm” ihalesiyle otomasyon sistemleri, büyük veri platformları ve akıllı sensörlerin üretimi dahil toplam yatırım tutarı 448 milyon dolara ulaştı. .

'KOBİ'LERİMİZİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNE 10 MİLYAR LİTRE KAYNAK SAĞLADIK'

Bakan Kacır, KOSGEB'in destek programlarını yeniden yapılandırdığını belirterek, şöyle konuştu: “Ülkemizde KOBİ'lerin patronu ve en büyük destekçisi olan KOSGEB'in destek programlarını yeniden kurgulayarak, KOBİ'lerimizin dijital dönüşümlerindeki finansal engeli ortadan kaldırıyoruz. Bugün KOBİ'lerimizin dijital dönüşümüne KOSGEB desteğiyle 10 milyar liralık destek sağladık. Uluslararası finans kuruluşlarıyla işbirliklerimizi artırıyor ve KOBİ'lerimize yeni finansman mekanizmaları sunuyoruz. Program kapsamında KOBİ'lerin dijital dönüşümünü destekleyecek yeni programı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. KOBİ'lerimizin dijital dönüşümünü sağlamak, verimliliklerini ve verimliliklerini artırmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliği yaptık. dijital dönüşüm analizi ve olgunluk değerlendirmesi yaparak dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit edip yol haritası oluşturuyorlar. Dijital dönüşüm projelerini gerçekleştirecek KOBİ'lerimize 36 ay vadeli, maksimum 20 milyon lira limitli avantajlı finansmana erişim imkanı sağlıyoruz. Başvurumuzdaki ilk finans kuruluşu olarak Türkiye Ekonomi Bankası'nı bu işbirliğinde yer aldığı için tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde programın kapsamını daha fazla finans kuruluşunu kapsayacak şekilde genişleteceğiz” dedi.

“KOBİ'LERİMİZ olmazsa olmazdır”

Türkiye ekonomisinin küresel olumsuz gelişmelerin yarattığı olumsuzluklara rağmen büyümeyi başardığını vurgulayan Kacır, şöyle konuştu: “Cumhuriyetimizin 100. yılında 255,8 milyar dolarlık ihracatla rekor kırdık ve son 13 yılda sürekli büyümeyi başardık. Geçtiğimiz yıl imalat sanayi ihracatımız 241 milyar dolarla en yüksek seviyedeydi. Fark ettiğiniz gibi büyümenin aslan payı ekonomik ve sosyal gelişimimizde hayati önem taşıyan sektörümüzden geliyor, sanayi dişlilerinin en önemli çarkları bunlar. yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yolculuğuna çıkıyoruz. İmalat sanayi işletmelerimizin %99'unu oluşturan KOBİ'lerimiz vazgeçilmezdir. Bu nedenle potansiyele inanan vizyoner ve çalışkan iş adamlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Ülkemizi ileri düzeyde teknoloji üretiminin küresel merkezi haline getirecek büyük ve güçlü bir Türkiye idealine bağlıyız ve dijital ekonomiyi büyütme yönünde adımlar atarken, yenilikçi ve girişimci insan kaynağımızı güçlendirecek, güçlendireceğiz. imalat sektörümüzün ikili dönüşümünü de güçlü bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Bakan Kacır, konuşmasının ardından toplantıda hazır bulunan girişimcilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir