Avrupalı KOBİ’ler krizden nasıl çıkacak?

0

Reel Ekonomi bu hafta İtalya’da… Küçük ve orta ölçekli işletmeler geleceğe yönelik hangi yenilikleri arıyor? Büyüme ve istihdam oranını artırmak için KOBİ’ler artık bankacılık sektörünün dışında.

Reel Ekonomi’nin bu haftaki konuğu Marcegaglia Grubu. CEO‘ Emma Marcegaglia üzerine… İtalya’da çekilen bu yeni bölümde KOBİ’lerin gelecekte ne gibi yenilikler yapması gerektiğini tartışıyoruz.

Emma Marcegaglia: “Avrupa ile Amerika arasında hala büyük bir boşluk var, hükümetler katı kurallar getirmelidir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, yalnızca banka kredileriyle ayakta kalamayacaklarını anlamalıdır. Kriz başımıza gelse bile şimdi yatırım ve yenilik zamanı…

21 milyon KOBİ… Tıpkı bu cam fabrikası gibi… Bu şirketler Avrupa ekonomisini ayakta tutuyor. Kadınların %85’i bu tür işler yapıyor. Bu büyük istihdam rakamları Avrupa Birliği ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bütün bu şirketler dünya ticaretinin beşte birini yönetmemize imkan veriyor. Bunun için bu firmaların değerini bilmeli ve ekonomi için ne kadar önemli olduklarını anlamalıyız.

Jack’in küçük bir cam fabrikası var. Burada yaklaşık 10 kişi çalışıyor ve yılda 2 milyon euro ciro elde ediyor.

Jack daha sonra yaptığı camı Greg’in mozaik fabrikasına satar. Greg’in şirketi yılda yaklaşık 10 milyon Euro ciroya sahip ve atölyesinde yaklaşık 50 işçi çalıştırıyor.

Greg daha sonra çömleklerini Linda’nın orta ölçekli işletmesine satar. Burada yaklaşık 250 kişi çalışıyor ve şirketin yıllık cirosu ortalama 50 milyon avro.

Ancak bu şirketler büyük holdinglerin bir parçasıysa veya hisselerinin yüzde 50’si üniversitelere veya yerel şirketlere satılmışsa artık onlara KOBİ diyemeyiz.

Kısacası Jack, Greg ve Linda Avrupa’daki üç iş fırsatından ikisini sağlıyor.

Ve bu şekilde faaliyet gösteren şirketler Avrupa’daki katma değerin yaklaşık 9/10’unu sağlıyor.

İtalya’da çoğunlukla küçük işletmeler var. Örneğin, Rialto şehrinde bulunan bu balık pazarı, burada yaşayan İtalyanların %86’sını istihdam etmektedir. Şu anda işler biraz yavaşladı. Şirket kârları ve ürettikleri katma değer azaldı. Ancak krizden önce işler biraz yavaştı. İtalya’daki iş dünyası kendinden emin, ancak krizden çıkış yolu biraz düzensiz. Ancak Avrupa’daki KOBİ’ler, büyümeyi hızlandırmak için akıllı ve ileri görüşlü çözümler bulmaya başladı.

İtalya’da üretilen kaliteli ayakkabılar Marche adlı bir bölgede üretiliyor. Buradaki ekonomi esas olarak KOBİ’ler etrafında dönüyor.

Bu bölgede faaliyet gösteren ayakkabı firmaları yaklaşık 28.000 kişiyi istihdam etmektedir. Ülkedeki ayakkabı sektörü çalışanlarının yüzde 28’i bu bölgede çalışıyor.

Acona’da ortopedik ayakkabı üretimi yapan bu firma, krizden akılcı yeniliklerle çıkmayı hedefliyor.

Sara Rosiglioni, Ölçüm Departmanı Müdürü: “Bugün şirketimiz Ar-Ge ve teknolojiye her zamankinden daha fazla yatırım yaptı. Daha önce piyasada olmayan bir ürün geliştirmeye çalıştık ve tamamen özelleştirdik.”

Dijital teknoloji sayesinde üretim hızı ve kalitesi önemli ölçüde arttı. Mühendisler, kişisel ürünleri geliştirmek için bir veri tabanı ve yeni yazılım üzerinde çalışıyor. Modası geçmiş kalıplar ve ürünler yerini 3D yazıcılara bırakmıştır.

Raffaele Leluzzi, Biyomedikal Mühendisi: “Araştırma yapmak, ürün geliştirme sürecini ilerletiyor ve bunun gibi şirketleri sektörde farklı bir noktaya taşıyor.”

”Kişiye özel ayakkabı üretimi, yeni pazar nişlerinin kapılarını aralıyor ve şirketin sektörde kalmasını sağlıyor. Bu yöntem büyümeyi ve istihdamı destekliyor” dedi.

Bölgede ayakkabı sektörünü besleyen sayısız küçük firma var. Ancona kırsalındaki Serra De’ Conti’de, Francesco Marano’nun şirketi ayakkabı tabanları üretiyor. Krizden sağ çıkabilmek için bu küçük işletmelerin çalışma şekillerini değiştirmeleri gerekiyor.

Francesco Marano, Firma Direktörü: “Kriz şirketimi vurdu ve ciromuz büyük ölçüde düştü. Eskiden yıllık 2 milyon euro ciromuz vardı ama şimdi sadece 500, 600 bin euroluk iş yapabiliyoruz. Kısacası krizden çıktığımızı söyleyemem. Daha önce üretimi tamamen kendi bünyemizde gerçekleştirirken, şimdi daha çok küçük açık hava atölyelerinde yapıyoruz.”

Avrupa’da ekonomiyi canlandırmak için KOBİ’ler artık 2020 yılına kadar 57 milyar avroluk AB Bölgesel Fonu’ndan yararlanabilecekler. Bu destek sayesinde Francesco, kendi ayakkabılarını kısa sürede üretip piyasaya sürebilecek.

Aramızda Avrupa iş dünyasını çok iyi bilen bir hanım var… Marcegaglia Holding CEOAvrupa Su ve İş Dünyası Başkanı Emma Marcegaglia…

euronews: ”Sizce KOBİ’ler son yıllarda iş stratejilerini değiştirdi mi? Artık daha yenilikçi ve akıllı çözümler üretiyorlar mı?”

Emma Marcegaglia, Marcegaglia Grubu CEO‘Bu: “Kriz büyük şirketlerden çok KOBİ’leri vurdu. Şimdiye kadar Avrupa’da KOBİ’lerin daha yenilikçi olmaya çalıştığını gördüm. Artık katma değeri yüksek ürünlere odaklanıyorlar. Kriz, ihracat için daha akılcı çözümlerin yolunu açtı. Daha yeni ürünler ortaya çıktı. Ancak çok çalışmaya devam etmeliyiz çünkü ekonomik veriler hala çok iyi değil. Ayrıca PMI açısından Avrupa ve Güney Avrupa’da bir şeyler geliştiğini söyleyebiliriz.”

euronews: Şu anda en büyük engel nedir?

Emma Marcegaglia: “Kriz büyükken herkes bunu düşündü. Ayakta kalmak için ne yapmalıyım? Yaralar şimdi iyileşiyor. Gördüğüm kadarıyla en azından bazı KOBİ’ler değişiyor ve yenilik yapıyor.”

euronews: “Her şirketin akıllı çözümler bulması mı gerekiyor?”

Emma Marcegaglia: “Yüksek teknoloji kullanan büyük firmalar ile geleneksel üretim yapan firmalar arasında ayrım yapmıyorum. Her sektör ve her şirket daha yenilikçi, akılcı ve üretken olmanın bir yolunu bulmalı ve daha çok Ar-Ge çalışması yapmalıdır.”

euronews: “Sohbetimize kısa bir ara veriyoruz. Şimdi muhabirimiz Monica’nın bu bölgedeki tüm KOBİ’lerin krizden çıkmasını sağlayacak ‘inovasyon ve akıllı çözümler’ araştırmasına bir göz atalım. Şirketler bu çalışmalara nasıl finansal kaynak sağlıyor?’ ‘

Biz Avrupa’da iş yapmaya devam etmek isteyen KOBİ’leriz ve bunun için kredi parasına ihtiyacımız var. Peki bankaların artık daha az borç vermesini nasıl sağlayacağız? SRM uzantısı Centro Studi’nin başkanıyla bu konuyu konuşmak için Napoli şehrine geldim. Şu anda, bazı şirketler ihtiyaç duyduklarında diğer şirketlere borç para veriyor. Peki bu uygulama neden günümüzde bu kadar popüler hale geldi?

massimo deandreis, SRM uzantısı Genetik yöneticisi: ”İtalya’da KOBİ’lerin sermaye kullanım oranı diğer Avrupa ülkelerine göre daha yüksek. Bu oran Fransa ve Almanya’da yüzde 19, İtalya’da yüzde 45 iken, bu krediler daha çok bankalar tarafından sağlanmakta ve finansman kaynaklarının yüzde 69’unu oluşturmaktadır.

Bu uygulama birçok şirketin hayatta kalmasını sağlamıştır.

Napolitan Pizza şirketi böylece iş akışını ve ürünleri garanti altına aldı.

KOBİ’ler küçük senetler çıkararak ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu nedenle, küçük bir işletme küçük bir yatırımcıdan borç alabilir. Ya da ortak olurlar. Biz bunlara sermaye yatırımcısı diyoruz. Bir anlamda krizden hisse senedi alarak çıkış yolu buluyorlar.

İtalya’da tıpkı Yunanistan, Hollanda ve İspanya’da olduğu gibi benzer yöntemlerle krizden çıkış yolu aranıyor. Bu uygulama Avrupa’da giderek daha yaygın hale geliyor. Peki üssünde neler oluyor?

Avrupa Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Dario Scannapieco ile görüşmek için Roma’ya geldim. Bu enstitü geçen yıl KOBİ’lere 290 bin avro kaynak aktardı.

Avrupa Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Dario Scannapieco: “Şu anda Avrupa’daki en büyük zorluk finansal yatırımcıları ekonomiye çekmek. Şu anda bol miktarda sermaye var, ancak bu kaynakların üretken yatırıma yönlendirilmesi gerekiyor. İyi bir düzenlemeye ihtiyacımız var. Özel yatırımcılar, bir sorun çıkması durumunda fonlarının ne zaman ve hangi koşullarda iade edileceğini merak ediyor. Bu nedenle ülkelerin istikrarı sağlamak için temel yapısal reformları gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

euronews: “KOBİ’ler artık birlikte hareket ediyor ve dünyaya açılıyor. Ancak, kredi almak için yeni senaryolar ortaya çıkıyor. KOBİ’ler büyüme ve gelişme için daha hızlı hareket etme kabiliyetine sahiptir.

euronews: ”Özel yatırımcılar, kredi kuruluşları ve girişim sermayesi… Sizce Avrupa bu yatırımlara hazır mı?”

Emma Marcegaglia: “Böyle bir kültür henüz ortaya çıkmadı. Bazı aile şirketleri kapılarını yeni yatırımcılara açmak istemiyor. Ama bu yoldan gitmek zorundayız. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, yalnızca banka kredileriyle ayakta kalamayacaklarını anlamalıdır. İşletmeler hisselere, yatırımcılara ve diğer girişimcilere açılmalı…”

Henüz bu noktada değiliz. Avrupa ve Amerika arasında hala büyük bir fark var. Ama büyük şirketlere ve KOBİ’lere çıkış yolunun bu olduğunu öğretmek zorundayız. Mevzuatta hala eksikliklerimiz var. Avrupa’da çok fazla bürokrasi var. Bunu değiştirmeliyiz.

euronews: “Yatırımlarda bir yoğunlaşma var. Pazar olarak bu kadar ilgi görüyor muyuz? Kusurlarımız neler?

Emma Marcegaglia: “Birkaç ay önce, birçok insan bu soruya hayır derdi. Avrupa o kadar ilginç değil. Rusya, Çin, Brezilya gibi ülkelerle karşılaştırırsak daha sağlam bir yapıdayız ama Eski Avrupa’nın birçok sorunu var. Dünya pazarlarına baktığınızda Avrupa’nın hala yatırım çekebilecek bir yer olduğunu göreceksiniz.

“Hükümetlerin güçlü düzenlemeler geliştirmesi gerekiyor. Ancak iş açısından daha şeffaf ve açık olmamız gerekiyor.”

Emma Marcegaglia: ”Bankacılık sektörü dışındaki kredi kaynaklarına artık çok fazla güven var. İş akışını sürdürmek için özel yatırımcılara güvenebilir miyiz?”

”Basel 2 ve Basel 3 kanunlarına göre bankaların KOBİ’lere kredi vermesinin zor olacağını düşünüyorum. Artık borsaya ve diğer sermaye piyasalarına girmek zorundayız. Bu değişime hazır olmak güzel olur” dedi.

”Avrupa’da çok sıkıntı var ama burası sağlam bir yapıya sahip. Kriz bizi vurmuş olsa da şimdi yatırım ve yenilik zamanı… Hâlâ güçlüyüz ve dünyada önemli bir yerimiz var” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket