Altın fiyatları güne yükselişle başladı! Bugün gram altının, çeyrek altının, Cumhuriyet altınının değeri ne kadar? 9 Temmuz 2024 itibarıyla altın fiyatları… – Ekonomiye dair son dakika haberleri

Ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak dün değer kaybeden gram altının fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,3 düşüşle 2 bin 480 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan gram altının fiyatı, saat 09.30'da önceki kapanışa göre yüzde 0,4 artışla 2.490 liraya yükseldi. Aynı rapora göre çeyrek altın 4 bin 110 liraya, Cumhuriyet altını ise 16 bin 380 liraya satılıyor.

Ons altının fiyatı şu anda önceki kapanışa göre %0,2 artışla 2.364 dolardan işlem görüyor.

KÜRESEL MARKETLER

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) önümüzdeki dönemde ne gibi adımlar atacağına ilişkin belirsizlik devam ederken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözlü yönlendirmeleri bugün yatırımcıların ilgi odağı oldu.

ABD'de geçen hafta açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye dair karışık sinyaller vermesinin ardından yatırımcılar Powell'ın bugün ve yarın yapacağı açıklamalar ve Perşembe günü açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli görünüyor.

Analistler, makroekonomik verilerin ABD ekonomisinde yavaşlamanın devam ettiğine işaret ettiğini ancak Fed yetkililerinin faiz indirimlerine ilişkin temkinli duruşunu koruduğunu kaydederek, Powell'ın açıklamaları ve enflasyondan gelen sinyallerin Fed'in atacağı adımlara ilişkin göstergeleri güçlendirebileceğini söyledi. sonraki dönemde.

Ülkede dün açıklanan verilere göre tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri haziran ayında 0,2 puan düşerek yüzde 3'e gerilerken, Fed'in açıkladığı verilere göre ülkede tüketici kredileri 11,3 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde arttı. Mayısta.

Powell'ın konuşması öncesinde para piyasalarındaki fiyatlara göre, Fed'in ilk faiz indirimini Eylül ayında yapma ihtimali %81, faiz indirimine Kasım ayında başlama ihtimali ise %78 idi. Bankanın olası bir faiz indiriminin ardından Aralık ayı toplantısında ikinci kez faiz indirimine gitme ihtimalinin yüzde 98 olduğu tahmin ediliyor.

Bugün ülkede veri gündeminin sakin olduğunu ve yurtdışında Fed Başkanı Powell'ın sözlü göstergelerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak 2.400 dolar ve 2.420 dolar seviyelerinin doların ons fiyatındaki direnci temsil ettiğini söylüyor. 2 bin 350 ve 2 bin 320 dolar destekleyici. konumda olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir