Almanya'da İslam karşıtı gösteri sırasında bıçaklanan polis memuru hayatını kaybetti

Saldırıda, Almanya'da radikal karşıtı İslamcı grup Pax Europa'nın düzenlediği gösteriye katılan beş kişi yaralandı.

REKLAM

Almanya'da İslam karşıtı gösteri sırasında düzenlenen saldırıda defalarca bıçaklanan 29 yaşındaki polis memuru hayatını kaybetti.

Almanya'nın güneybatısındaki Mannheim şehrinin pazar meydanında Cuma günü bıçaklı bir adam çok sayıda kişiye saldırıp yaraladı.

Başbakan Olaf Scholz, “korkunç saldırı” sonrasında polis memurunun ölmesinden “derin üzüntü duyduğunu” söyledi. Scholz, X hakkında yaptığı açıklamada, “Hepimizin güvenliğine olan bağlılığı en büyük takdiri hak ediyor” dedi.

Saldırıda İslam karşıtı radikal grup Pax Europa'nın düzenlediği gösteriye katılan beş kişi yaralandı.

Yerel polisten yapılan açıklamada, polis memurunun olaya müdahale etmeye çalışırken “başından birkaç kez bıçaklandığı” belirtiliyor.

Saldırının hemen ardından “acil ameliyata alınarak yapay komaya yerleştirilen” polis memurunun, Pazar günü “yaralanmaları nedeniyle” hayatını kaybettiği açıklandı.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser Cuma günü saldırının koşullarıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu. Faeser, “Araştırmalar İslamcı bir saiki ortaya çıkarırsa, bu, İslami şiddet eylemlerinin oluşturduğu büyük tehlikenin bir kez daha doğrulanması anlamına gelecektir” dedi.

Maliye Bakanı Christian Lindner: Polis memurunun ölümü beni derinden sarstı; Lindner, “Ülkemizde yaşananlar beni sinirlendirdi” dedi ve “Kendimizi İslami teröre karşı kararlı bir şekilde savunmalıyız ve aynı zamanda güvenlik yetkililerini mali açıdan da güçlendireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir