Akaryakıt farkı kaldırıldı… Resmi Gazete'de Yayımlandı


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), bazı benzin istasyonlarında farklı isimlerle ve daha iyi performans vaadiyle satılan benzin ile motorin arasındaki fiyat farkını harekete geçirdi. Farklı isimlerle satılan akaryakıtlarda fiyat farkının kaldırılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre akaryakıt fiyat farkı kaldırıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kararı uyarınca, 15 Mayıs'tan itibaren akaryakıt istasyonlarında farklı isimlerle satılan motorin ve benzin katkı maddeleri için fiyat farkı olmayacak ve tek fiyat geçerli olacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, “Benzin istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun ya da olmasın aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanamayacağı” belirtildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar şöyle:

MADDE 1- 3 sayılı Konsey Kararının 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının a) harfi. 8730 sayılı Farklılaştırılmış Yakıtlar Hakkında Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. 24.07.2019 tarih ve 30841 sayılı Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- Aynı Kararın 6 ncı maddesinin ikinci, beşinci ve altıncı fıkraları yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(8) Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda aynı tür akaryakıt için farklı olsun ya da olmasın fiyat farkı uygulanamaz.”

MADDE 3 – Aynı kararın 7 nci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 – Aynı Kararın Ek-1'inde yer alan farklılaştırılmış yakıt bilgi formunda “AMP Olarak Kullanılacak mı?” (3): Evet/Hayır” ve “(3) “Diğer” olarak Kuruma bildirilenler ve “Fiyat farkı uygulanan akaryakıt olarak satılıp satılmadığına ilişkin bilgiler”. İfade kaldırıldı.

MADDE 5 – Aynı Kararın Ek-2'sinde yer alan farklılaştırılmış ürün bilgileri metninde “Fiyat farkı uygulanan kalorifer yakıtı ancak tüketicinin talebi doğrultusunda temin edilebilir.” İfade kaldırıldı.

MADDE 6- Bu karar 5/15/2024 tarihinde yürürlüğe girecektir.

MADDE 7- Bu Karar hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir