ABD, İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu'nu vurmasının ardından olası misillemeye karşı tetikte

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, ABD'nin, İran'ın konsolosluk saldırısına misilleme olarak bölgedeki İsrail veya Amerikan üslerini hedef alma ihtimaline karşı hazırlık yaptığını söyledi.

REKLAM

İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına İsrail saldırısına misilleme yapacağını açıklamasının ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) alarma geçti.

Reuters'in üst düzey bir Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD'nin, İran'ın konsolosluğa yapılan saldırıya misilleme olarak bölgedeki İsrail veya Amerikan üslerini hedef alabileceği olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptığı belirtildi.

ABD haber kanalı CNN'in önümüzdeki hafta içinde bir saldırı olabileceği yönündeki haberlerini doğrulayan yetkili, “Kesinlikle yüksek alarm durumundayız” dedi.

İsrail'in Şam'daki İran konsolosluk binasına düzenlediği saldırıda en az 8 kişi hayatını kaybederken, ölenler arasında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü üst düzey komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi'nin de olduğu açıklandı.

İran'ın misilleme niteliğindeki açıklamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşerek İran tehdidini ele aldı.

Zahedi'nin, Kasım Süleymani'nin Ocak 2020'de ABD hava saldırısında hedef alınmasından bu yana öldürülen en üst düzey İran Devrim Muhafızları komutanı olduğu iddia ediliyor.

Saldırının ardından bir açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şunları söyledi: “Direniş cephesinin iradesini yok etmeyi başaramayan Siyonist rejim (İsrail), kendini kurtarmak için kör cinayetleri gündemine yeniden koymuştur. ” Hedeflerine ulaşacak ve bu korkakça suç cevapsız kalmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir