13 yaşındaki bilgisayar oyuncusu dünyada Tetris'i yenen ilk kişi oldu

Amerika Birleşik Devletleri'nden on üç yaşındaki Willis Gibson, Tetris'in orijinal versiyonunu resmi olarak yenen ilk oyuncu oldu.

REKLAM

Oyun dünyasında “Mavi Scuti” olarak bilinen Gibson, aslında teknik olarak oyunun yazılımının çökmesine neden olarak “öldürme ekranı” olarak bilinen ekranı dondurarak kazandı.

Bu, yalnızca yüksek puan almanın önemli olduğunu düşünen biri için bir zafer gibi görünmeyebilir ancak video oyunları dünyasında oldukça önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Tetris belirli bir sonu olmadığı için bu oyunlardan biridir. Dört kareden oluşan bloklar patlayarak düşmeye devam ediyor.

Dünya çapında bir çılgınlığa dönüşen oyunda, en iyi oyuncular daha yüksek seviyelere ulaşarak galibiyet serilerini uzatmanın yollarını bulmaya devam etti ama sonunda oyun hepsini yendi.

Ancak Willis, 21 Aralık'ta 157. seviyede bir “öldürme ekranı”nı devreye sokmayı başardı. Yazılımın sınırlarını zorlamakla eşdeğer kabul edilen bu durum, oyun dünyasında bilgisayara karşı kazanılan bir zafer olarak görülüyor.

Tetris'in yaratıcıları da aynı fikirde. Tetris CEO'su Maya Rogers yaptığı açıklamada, “Bu efsanevi oyunun kabul edilen tüm sınırlamalarına meydan okuyan bir başarıya ulaştığı için Blue Scuti'yi tebrik ederiz” dedi.

Rogers, Willis'in zaferini “muazzam bir başarı” olarak nitelendirerek, Tetris'in bu yıl 40. yılını kutlayacağını kaydetti.

Bilgisayar oyunlarıyla ilgili videolar yapan David Macdonald, “Başlangıçta Tetris dünyasındaki insanlar bu kadar yüksek seviyelere nasıl ulaşacaklarını bile bilmiyorlardı” diyor ve şöyle devam ediyor: “20'li ve 30'lu yıllarda sıkışıp kaldılar çünkü bilmiyorlardı. 29. seviyenin ötesine geçme teknikleri özellikle zorlu bir engel oluşturuyordu çünkü kontrolörün verebileceği bloklar “Tepkiden daha hızlı azalmaya başlıyordu” diyor.

Orijinal Tetris geliştiricileri, oyuncuların oyunun sınırlarını bu kadar agresif bir şekilde zorlayacaklarını düşünmedikleri için, daha yüksek seviyelerde tuhaflıklar ortaya çıkmaya başladı.

Oyunu kolaylıkla ayırt edebilmek için kullanılan 10 farklı renk seçeneği artık yeterli değil. 138. seviyeden itibaren rastgele renk kombinasyonları ortaya çıkmaya başladı; bunlardan bazıları blokları oyunun siyah arka planından ayırt etmeyi çok daha zorlaştırdı.

Willis'i rekora başvurmaya iten şey buydu. Oyunu 157. seviyede çökerttiğinde o bile şok olmuş görünüyordu.

Kaydedilen görüntülerde heyecandan derin nefesler aldığı görülen Willis'in, sonunda “Parmaklarımı hissedemiyorum” dediği duyuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir