“1 Mayıs, anlamına uygun olarak barışçıl gösterilerle kutlanıyor”

Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda “Çalışmanın Geleceği, Sendikal Örgütlenme ve İstihdamın Geleceği” konulu 13. Çalışma Meclisi Yemeği'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 21 yılda büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi. sosyal güvenlikten sendikal örgütlenmeye kadar çalışma hayatıyla ilgili her alanda faaliyet gösteriyoruz.

Geçmişte hak ettiği ilgiyi göremeyen sendikacılığın ve çalışanlar, kamu görevlileri ve işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyen sosyal diyalog mekanizmalarının son 21 yılda etkin bir şekilde yönetildiğini belirten Işıkhan, şöyle konuştu: Örgütlü sendikal hareket Kendine en rahat yaşam alanını bulan mücadele hükümetlerimizin dönemidir. Çünkü iş ve alın teri bizimdir, bizimdir.” “Bunlar hem maddi hem de manevi dünyamızda derin yankı uyandıran kavramlardır.” dedi.

Çalışmaya ve onu savunmaya verdikleri değerin en açık kanıtının yarın kutlanacak olan 1 Mayıs Çalışma ve Dayanışma Günü olduğunu belirten Işıkhan, daha önceleri kanlı olaylarla anılan ve toplumda büyük endişe yaratan 1 Mayıs'ın bugün kutlanacağını hatırlattı. 2009 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı sırasında resmi tatil ilan edildi.

1 Mayıs'ın resmi tatil haline gelmesinin ardından kutlamaların Türkiye geneline yayıldığını ve toplumun her kesimi tarafından barış içinde kutlanmaya başladığını söyleyen Işıkhan, “Bazı kesimler tartışma yaratarak bu günü gölgelemek istese de 1 Mayıs buna uygun olarak kutlanıyor. Ülkemizin her yerinde barışçıl gösterilerle.” dedi.

Daha önce bazı çevre grupların iddia ettiği 1 Mayıs'ın artık tüm işçilere resmi tatil olarak tanındığını belirten Işıkhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tüm işçiler adına şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde işçinin, kamu çalışanlarının ve tüm çalışanların haklarının korunmasının her zaman öncelikli olmaya devam edeceğini belirten Işıkhan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda azami hassasiyet göstermeye devam edeceklerini, aynı zamanda işçi haklarının korunmasını da sürdüreceklerini söyledi. çalışanların haklarına saygı göstererek iş kazalarına karşı sıfır toleransla denetimler gerçekleştiriyoruz.


“İş sağlığı ve güvenliği reformunu kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz”

İstanbul Beşiktaş'ta hayatını kaybeden 29 işçiye bir kez daha başsağlığı dileklerini ileten Işıkhan, kazayla ilgili 2 başmüfettişin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Devam eden hukuki süreci takip edeceklerini ve hem belediyelere hem de diğer kurum ve kuruluşlara önemli hatırlatmalarda bulunacaklarını belirten Işıkhan, şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi bağımsız iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve af düzenlemelerini hayata geçirerek bu alanda önemli bir reformu hayata geçirdik. Kararlılıkla hayata geçirdiğimiz iş sağlığı ve güvenliği reformunu uygulamaya devam edeceğiz. İşyerinde gerekli sağlık ve güvenlik ile çalışanlarımızın çalışma koşullarına ilişkin yoğun denetimler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. “İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uymayanlara karşı aldığımız tedbirleri kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.” “

Işıkhan, küresel salgın hastalıklardan bölgesel savaşlara, küresel mali krizlerden küresel felakete kadar pek çok ülkenin kolay kolay atlatamayacağı olaylara rağmen hükümetin tüm kaynaklarını işçileri, memurları ve fabrika çalışanları için seferber ederek asgari ücrette tarihi artışlara imza attığını söyledi. yüzyılda, 6 Şubat depremleri.

Teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle dünyanın büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini belirten Işıkhan, iş gücü piyasasını büyük ölçüde etkileyen teknolojinin yeni alanlar yaratarak istihdama katkı sağlama potansiyeline sahip olduğunu gördüğünü söyledi. Geleneksel üretim biçimlerini etkileyen faaliyetler.

Bakan Işıkhan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu potansiyeli mevcut insan kaynağımıza aktarma yollarımızı ne kadar genişletip çeşitlendirebilirsek, çalışma hayatının geleceğine o kadar güvenle bakabiliriz. Bugüne kadar çalışma hayatıyla ilgili birçok sorunu birlikte çözdük. Birçok düzenlemeyi birlikte hayata geçirdik. Bugün, Yüzyıl Türkiyesi vizyonuyla, Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına layıkız, daha müreffeh bir çalışma hayatı yüzyılını nasıl inşa edeceğimizi konuştuğumuz bir noktadayız. Yüzyıllık çalışma ve emekçilerimizin öncülüğünde, sosyal paydaşlarımızın desteğiyle, bu duygu ve düşüncelerle, Çalışma Meclisimizin bir kez daha ülkemize, milletimize ve özellikle çalışanlarımıza, tüm işçilerimize ve emekçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla çalışanlarımız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir