Nuova Zigana Tüneli'nden bir yılda 1 milyon 770 bin araç geçti

Zigana Dağı eteklerinde yer alan 14,5 kilometre uzunluğuyla dünyanın üçüncü, Avrupa ve Türkiye'nin en uzun çift tüplü karayolu tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 3 Mayıs 2023'te ulaşıma açıldı.

Tünel sayesinde güzergahın yolculuk süresi 8 kilometre kısaldı. Seyahat süreleri otomobillerde 10 dakika, ağır vasıtalarda ise 60 dakika olmak üzere ortalama 20 dakika azaldı.

Uluslararası Karayolu Federasyonu'nun 2023 Küresel Başarı Ödülleri'nde “inşaat metodolojisi” kategorisinde en iyi proje ödülüne layık görülen tünel, mevcut ağdaki keskin virajlar ve rampalar gibi sorunları ortadan kaldırarak sürücülere daha güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sunuyor Trabzon- Gümüşhane Hattı'nın yanı sıra dik yamaçlardan düşen taşlar da bulunuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yeni Zigana tünelinin Doğu Karadeniz'in en önemli merkezi Trabzon'u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum'a bağlayan güzergah üzerinde inşa edildiğini söyledi.

Tünelin, Trabzon-Aşkale yolunun 44'üncü kilometresinde Maçka-Başarköy mevkiinde 1015 metre yükseklikte başladığını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Yüzde 3,30 eğimle 1264 metreye kadar çıkıyor, 1264 metreye kadar eğimle iniyor. %0,85 ile 67. kilometrede Köstere-Gümüşhane'ye ulaşıyor.” Deniz seviyesinden 1212 metre yükseklikte köprü ile yola bağlanıyor.” dedi.

14,5 kilometre çift tüpten oluşan tünelin uzunluğunun bağlantı yollarıyla birlikte 15,1 kilometreye ulaştığını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Zigana tünelinin havalandırma sistemleri, Türkiye'de karayolunda ilk olan dikey şaft yapılarından oluşuyor. Proje kapsamında her istasyona bir tane tünel olacak.” “2 istasyonda biri temiz hava, biri kirli hava için olmak üzere toplam 4 adet havalandırma bacası yapısı mevcut.” dedi.


“Mevcut rotadaki 90 viraj ortadan kaldırıldı”

Yeni Zigana Tüneli'nin inşasıyla 12 metre genişliğindeki mevcut milli yolun 2×2 şeritli bölünmüş yola dönüştürüldüğüne dikkat çeken Uraloğlu, şöyle konuştu: Zigana'nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan yükseklik, ilk tünelde 1825 metreye düşürüldü, 600 metreye düşürüldü.” “1212 metreye indi.” dedi.

Bakan Uraloğlu, mevcut güzergahta 90 virajın ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

Eğim yüzde 7,7'den yüzde 3,3'e düşürülerek yolun geometrisi iyileştirildi. Güzergah 8 kilometre kısaltıldı ve yolculuk süresi ortalama 20 dakika, otomobillerde 10 dakika, otomobillerde ise 60 dakika kısaldı. Büyük araçlarla kış şartlarında durdurulan trafik kesintisiz oluyor.” Zigana Tüneli sayesinde 152 milyon lirası zaman, 210 milyon lirası akaryakıt olmak üzere 362 milyon lira tasarruf sağlandı. Ayrıca karbon emisyonu da 15 bin ton azaltıldı. “


“Proje Türk mühendis ve işçiler tarafından yürütüldü”

Trabzon-Gümüşhane hattında keskin virajlar ve rampaların yanı sıra dik yokuşlardan taş düşmesi gibi sorunların da ortadan kaldırıldığını anlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: Karadeniz kıyıları güvenlik altına alındı, iç karayolu taşımacılığı ve uluslararası ticaret daha hızlı ve güvenilir hale geldi.” Oluşumuna katkı sağladım.” dedi.

Uraloğlu, Zigana tüneli ve bağlantı yollarının yapımında, tasarımında ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynakların kullanıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Proje, Türk mühendis ve işçiler tarafından yürütüldü. Zigana tüneli, dünyanın en uzun çift namlulu tünelidir. Ülkemizde ve Avrupa'da Zigana karayolunda “işletmeye girdiği 3 Mayıs 2023 tarihinden bu yana 1 milyon 770 bin araç geçti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir