Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Eşcinsel evlilikleri yasal hale getireceğiz

0

Eşcinsel evlilikler, Batı Avrupa’nın çoğunda yasal olarak tanınmaktadır.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yeni dönemde eşcinsel evliliği yasallaştırma niyetinde olduğunu söyledi.

“Eşcinsel evlilik er ya da geç gerçekleşecek ve bu bizim stratejimizin bir parçası.” Mitsotakis, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda “Yunan toplumu buna hazır” dedi.

Eşcinsel evlilikler, Batı Avrupa’nın çoğunda yasal olarak tanınıyor, ancak sivil birlikteliklerin var olduğu İtalya ve Yunanistan’da ve Doğu Avrupa’daki diğer AB üye devletlerinin çoğunda yasal olarak tanınmıyor.

2022’de Mitsotakis hükümeti, reşit olmayanlar için “dönüşüm terapisi” olarak tanımlanan tıbbi uygulamayı yasakladı. Ayrıca eşcinseller için kan bağışı yasağını da kaldırdı.

Yunanistan’daki LGBT grupları, “ailenin tüm hakları için uzun süredir kampanya yürütüyor ve ayrımcılıkla mücadele yasaları olarak tanımladıkları yasaların daha sıkı uygulanması için çağrıda bulunuyorlar.

Ülkede eşcinsel birlikteliklerin yasallaşmasına yönelik ilk adımlar, Yunan Ortodoks Kilisesi ve muhafazakarların muhalefetine rağmen Alexis Tsipras liderliğindeki sol görüşlü SURZİA partisinin hükümeti döneminde atıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket