Yunanistan, Avrupa’nın en büyük çift yüzeyli güneş paneli tesisini açtı

0

Yunanistan, yenilenebilir enerji kapasitesini 2030 yılına kadar ikiye katlayarak 19 gigavata çıkarmayı hedefliyor.

Avrupa’nın en büyük çift yüzeyli güneş paneli tesisi Yunanistan’da açılıyor. Açılışı yapan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, proje sayesinde 75 bin haneye elektrik verilebileceğini söyledi ve yenilenebilir enerji projelerinin izin sürecini hızlandırma sözü verdi.

Yunanistan, yenilenebilir enerji kapasitesini 2030 yılına kadar ikiye katlayarak 19 gigavata çıkarmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu’nun yeşil enerji geçişini hızlandırması ve Rusya’nın ülkeyi işgal etmesinin ardından 2027 yılına kadar Rus gazına bağımlılığı sona erdirmek için yeni bir hamle yapmasıyla Yunanistan’da yenilenebilir enerji projeleri hız kazandı.

Balkanlar’ın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Hellenic Petroleum, ülkenin kuzeyindeki Kozani şehrinde 204 megavat kapasiteli güneş enerjisi parkının inşaatını üstlendi.

Şirket, parkın yanına bir enerji depolama alanı da yapılabileceğini belirtiyor.

Önümüzdeki hafta elektrik şebekesine bağlanması beklenen yeşil park, 75 bin ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’ne (Eurostat) göre Yunanistan, 2020 yılında belirlenen hedefleri aşarak tüketiminin %21,7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etti. Atina yönetimi, 2030 yılına kadar bu rakamı %35’e çıkarmayı hedefliyor.

Ancak, büyük ölçekli kurulum ve depolamadaki gecikmelerin üstesinden gelmek için ülke bürokrasisinin hızlanması gerekiyor.

Miçotakis, hükümetinin izin prosedürlerini hızlandıracağını ve büyük ölçekli açık deniz rüzgar çiftliklerinin inşası için izinleri belirlemeye hazır olduğunu söyledi.

Yunanistan’daki açık güneş paneli tesisleri, “bifacial” olarak bilinen çift yüzeyli panel özelliğine sahiptir. Çift taraflı cam çerçevesiz bu panellerin doğru uygulama ile diğer panellere göre daha verimli olduğu iddia edilmektedir. Çift taraflı panellerde arka yüzey plakalarında ve ön panellerde gölgeleme minimuma indirilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom