UNICEF: Pandemi döneminde çocuk aşılarına olan güven azaldı

0

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Covid-19 döneminde çocuklar için aşılara olan güvenin dünya çapında azaldığını bildirdi.

UNICEF, “Dünya Çocuklarının Durumu 2023: Her Çocuğun Aşılanması” başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda, 2019-2021 döneminde 67 milyon çocuğun aşılanmadığı, 48 milyon çocuğun ise hiç aşılanmadığı belirtildi.

Çocuklarda aşılanma oranlarının düşmesindeki başlıca etkenlerin, gerilen sağlık sistemleri, azalan kaynaklar ve bunların yer değiştirmesi, çatışma ve azalan güven olduğunu belirten raporda, Covid-19 döneminde çocukluk çağı aşılarına olan güvenin yüzde 44 oranında düştüğü vurgulandı.

Rapora göre, çocukluk aşılarının önemine ilişkin algı ve güven, çalışmanın yürütüldüğü 55 ülkenin 52’sinde azaldı.

Bunun bir kriz olduğunun vurgulandığı raporda, hükümetlere aşılara yönelik fonları artırma, salgınları önlemek ve çocukları korumak için gereken kaynakları sağlamaya çağrıda bulunuluyor.

“Aşı, pandeminin kurbanı olmamalı”

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, “Pandeminin kurbanı olmak için rutin aşılamaya güvenmeye izin veremeyiz” dedi. o ifadeleri kullandı

Bu durumun endişe verici olduğunu vurgulayan Russell, devam etmesi halinde aşı ile önlenebilecek hastalıkların çocukların ölümlerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket