Ukrayna birlikleri, sınırdaki Rus köyünü bombaladı

0

Ukrayna askerlerinin Salı sabahı Rusya’nın Bryansk bölgesindeki bir sınır köyünü bombaladığı bildirildi. Bu arada Beyaz Saray, Aralık ayından bu yana Ukrayna ile savaşta 20.000’den fazla Rus askerinin öldüğünü bildirdi.

Ukrayna askerlerinin Salı sabahı Rusya’nın Bryansk bölgesindeki bir sınır köyünü bombaladığı bildirildi.

Bryansk Valisi Alexander Bogomaz, Telegram hesabından Ukrayna askerlerinin sınırdaki Starodubsky komününe bağlı Kurkovichi köyünü bombaladığını duyurdu.

Alexander Bogomaz, bombardımanda ölen veya yaralanan olmadığını, ancak bir evde yangın çıktığını söyledi.

Bogomaz, Pazartesi günü bir yük trenine düzenlenen bombalı saldırının ardından 7 vagonun raydan çıktığını duyurdu.

Şimdiye kadar Ukrayna, Rus topraklarına yönelik herhangi bir saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. Reuters, bu bombalama haberlerinin henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadığını bildirdi.

Rus yetkililer, Ukraynalı sabotaj gruplarını son 14 ayda arkadan sızmak ve Ukrayna ve Beyaz Rusya ile ortak sınırlara çeşitli bombalı saldırılar düzenlemekle suçluyor.

Cephede son durum nedir?

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün yaptığı açıklamada, mühimmat, silah ve askeri teçhizat üreticilerinin Ukrayna’daki askeri-endüstriyel tesislere denizden ve havadan uzun menzilli füzelerle saldırılar düzenleyerek operasyonlarını sekteye uğrattığını söyledi.

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sirskiy ise dün yaptığı açıklamada, Ukrayna birliklerinin Bahmut’un bazı kesimlerinde Ruslara saldırdığını söyledi.

ABD: 20 binden fazla Rus askeri öldü

Bu arada Beyaz Saray, Aralık ayından bu yana Ukrayna ile savaşta 20.000’den fazla Rus askerinin öldüğünü bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin stratejik iletişim koordinatörü John Kirby Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Topladığımız istihbarat ve bilgilere dayanarak, Rusların Aralık ayından bu yana 100.000 kayıp verdiğini tahmin ediyoruz.” Bu sayının 80.000’inin yaralandığını ve 20.000’inin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kirby, 20.000 kayıp veren Rus birliklerinin yaklaşık yarısının, Rusya’daki hapishanelerden toplanan eski suçlular olan Wagner paralı askerleri olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket