Türkiye’nin itirazı aşıldı: NATO’da Rus saldırısına karşı savunma planı kabul edildi

0

Reuters’in diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre NATO, Soğuk Savaş döneminden bu yana en kapsamlı bölgesel savunma planını benimsedi. Diplomatik kaynaklara göre Türkiye, “bölgesel açıklamalar” nedeniyle planı veto etti.

NATO ülkeleri, üye devlet liderlerinin Vilnius zirvesinde buluşmasından bir gün önce, ittifakın olası bir Rus saldırısına “Ankara bariyerini” aşarak nasıl karşılık vereceğini ayrıntılarıyla anlatan bir “savunma planı” üzerinde anlaştılar.

İsminin açıklanmaması kaydıyla Reuters’a konuşan beş diplomatik kaynak, bu konuda “Türkiye engelinin” aşıldığı bilgisini verdi.

Kuzey Atlantik Örgütü’nün on yıllardır büyük ölçekli savunma planlarına ihtiyacı yoktu, SSCB sonrası “Moskova artık varoluşsal bir tehdit oluşturmuyor” fikri ve Afganistan ve Irak’taki daha küçük savaşlarla birleşti.

Ancak Avrupa’nın 1945’ten bu yana en kanlı savaşı Ukrayna sınırlarının hemen ötesinde devam ederken, ittifak artık “Moskova gibi bir düşmanla” karşılaşmadan önce tüm planlarını yapmak zorunda kalacağına hazırlıklı olmak istiyor.

Türkiye, “Kıbrıs gibi coğrafi bölgelerle ilgili açıklamalar” nedeniyle NATO’nun “bölgesel planlar” dediği planın onaylanmasını engelliyordu.

Reuters’e konuşan bir diplomatik kaynak, “İttifak için mükemmel. Türkiye uzlaşmak ve bariyeri kaldırmak zorunda kaldı.” ifadesini kullandı.

Üye ülkelerin liderleri, İsveç’in üyeliği ve ittifakın Ukrayna ile ilişkilerini görüşmek üzere 11 ve 12 Temmuz’da Vilnius’ta bir araya gelecek.

NATO bölgesel planların ana hatlarını çizecek ve üyelere kuvvetlerini ve lojistiklerini nasıl geliştireceklerine dair bir yol haritası sağlayacak.

Bu arada NATO yetkilileri, söz konusu planın tam olarak uygulanmasının birkaç yıl süreceğini tahmin ederken, yeni planda ittifakın gerekirse derhal (Rusya ile) savaşa girebileceğine dikkat çekiyor.

Liderler zirvesi öncesinde gerçekleşen NATO savunma bakanları toplantısı, Türkiye’nin bölgesel savunma planlarına itirazlarıyla gölgelendi.

Ankara, bu toplantıda, ittifakın Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana hazırladığı ve zirvede üye ülke liderlerine sunulacak olan ve en kapsamlı plan olarak tanımlanan “Bölgesel Savunma Planı”na da itiraz etti. .

Diplomatik kaynaklara göre Ankara, itirazına gerekçe olarak “Kıbrıs ile ilgili açıklamaları” gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket